Kulvar Haber

Tarihi çarşıda rakam belli oldu. 40 esnaf virüsten öldü

Tarihi çarşıda rakam belli oldu. 40 esnaf virüsten öldü
13 views
03 Mayıs 2020 - 16:17

Korona virüs tedbirleri kapsamında 44 gündür kapalı tutulan Kapalıçarşı’da 40 esnafın virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Dünya ve Türkiye, son 6 ayda,on binlerce insanın ölümüne neden olan, çağın en büyük salgın hastalığı korona virüsü ile mücadelesini sürdürüyor.

Korona Virüsü,dünyada yaklaşık 244 binden fazla insanın ölmesine ve 3 milyon 44 bin insanın da hasta olmasına neden olurken,turizmi ise tamamen sona erdirdi. Yine yaklaşık 4 milyar insan evlerine kapandı.

KAPALIÇARŞI KAN AĞLIYOR!

Korona virüsünün ticaret ve turizm açısından en çok etkilediği ülkeler İtalya,Frans ve İspanya olurken,Türkiye,en az etkilenecek ülkeler arasında yeralıyor.Korona virüsü nedeni ile başta büyük şehirler olmak üzere,çok sayıda AVM kapanmak zorunda kaldı. Dünyanın en eski kapalı alış veriş merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı’da yaklaşık 44 günden beri kapalı tutuluyor. Hergün yaklaşık bir milyon insanın gezdiği Kapalıçarşı,korona virüsü nedeni ile kapılarını kapattı.

40 ESNAF VİRÜSTEN YAŞAMINI YİTİRDİ

ilk korona virüsü vakası Kapalıçarşı’da bir kuyumcu da görüldü.Büyük bir gizlilik içinde tedavi altına alınan korona virüsüne yakalanan kuyumcu,bir süre sonra yaşamını yitirdi. Bu vakadan sonra, Kapalıçarşı Esnaflar Derneği,Fatih Belediyesi ve İBB tarafından 3 kez dezenfekte edilmişti.
Kapalıçarşı’nın tam 40 esnafı korona virüsüne yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Kapalıçarşı’nın koronaya yenik düşen 8 esnafının süryani cemaatinden oldukları öğrenildi.