Kulvar Haber

Tatil için farklı bir alternatif Cunda Adası. Nasıl gidilir? Ne yenilir?

Tatil için farklı bir alternatif Cunda Adası. Nasıl gidilir? Ne yenilir?
92 views
27 Mart 2019 - 1:57

Bazı kentler tarih yazar. Bazı kentlerin kendisine ait bir dokusu vardır. Bir kere gider, bir daha ayrılmak istemezsiniz ya da tam tersi hiç sevmezsiniz. İşte Cunda Adası tam da öyle olan yerlerden bir tanesi.

Tatil İçin Farklı Bir Alternatif Cunda Adası
Tatil İçin Farklı Bir Alternatif Cunda Adası

Balıkesir  il sınırları içinde kalan Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda adası ya da diğer bir ismi ile Alibey adası. Diğer adalara benzemeyen bir yapısı.

Ama hemen belki de en son söylememiz gerekeni başta söyleyelim eğer kedi ve köpek hassasiyetiniz var ise burası tam bir kedi köpek cenneti. Sizi hemen her köşe başında bekleyen kedi köpek sürüleri ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir şey yapmıyorlar ama yine de sevmeyenler için sorun teşkil edebiliyor.

Bunun dışında herhangi bir sorun yok. Eskiden ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı bir ada ki izleri gerek yemeklerde gerek bugün butik otele çevrilmiş evlerde görülebilir. Bu noktada tarihi bir dokusu olduğunu da ifade etmek gerekir.

Cunda Adası’na nasıl gidilir?

Cunda adasına ulaşım iki yöntem ile mümkün. İstediğiniz yöntemi tercih edebilirsiniz. Hatta giderken birisini dönerken birisini kullanabilirsiniz. Uyarınıza nasıl gelir ise. Öncelikli olarak Ayvalık kentinde deniz kenarından kalkan vapurlar ile adaya deniz yolculuğu yapabilirsiniz ki manzara gerçekten nefis. Üstelik denizin ortasındasınız. Yaz ayları için ideal.

Diğer bir yöntem ise yine Ayvalıktan kalkan minibüsler. Her ikisi de her 20 dakikada bir sürekli olarak karşılıklı olarak yapılıyor.

Cunda Adası’nda ne yenilir?

Cunda Adasında Ne Yenilir?
Cunda Adasında Ne Yenilir?

Cunda adasına gelip ilk yenebilecek olan yiyeceklerin başında elbette bu bölgeye has olan balık sevmeyenlerin bile rahatlıkla yiyebileceği küçük, hafif çok lezzetli olan Papalina balığı gelir.

Rumların kendisine özgü mezeleri, zeytinyağlıları buraya gelmişken mutlaka tüketilmesi gereken lezzetlerdendir. Ki bunu çok iyi yapan kent merkezinde sahile yakın yerler var. Yunan ezgileri eşliğinde bu yemekler ve ambiyans ile felekten bir gece çalabilirsiniz.

Eğer hamur işi seviyor iseniz çok az sayıda yerde olan Cunda mantısı de tadılması gereken lezzetlerden. Zira pişirme tekniği haşlanan mantı üzere yoğurt ve tereyağlı salça sosu olsa da hazırlanışı ve görüntüsü oldukça farklı.

Cunda Adası’nda gezilecek yerler

Cunda kültür turizmi açısından bakıldığından gerçekten benzersiz bir yer. Ama onun öncesinde artık efsaneleşen bir mekan olan turistlerin bazen sırf bunun için bile geldiği denize 0 denebilecek Taş Kahve’ye uğrayıp mutlaka kendi özel kahvelerini içmelisiniz. Dost sohbetleri için ideal olan bir yer. Gün nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile.

Cunda Adasında Görülmesi Gereken Yerler
Cunda Adasında Görülmesi Gereken Yerler

Bunun dışında Rahmi Koç bu kente sağlam bir yatırım yapmış ve iki farklı mekan var görülmesi gereken. Bunlardan ilki araba müzesi ki eski bir kiliseyi restore ederek başka bir hale dönüştürmüş.

Bir diğer seçenek ise yine Rahmi Koç müzesi olarak da adlandırılan ve adanın en tepesinde yer alan çok sayıda kitabın bulunduğu yer. Kütüphaneyi gezdikten sonra bahçesinde bir şeyler atıştırabilir, nefis kurabiyelerden yiyebilir, benzersiz limonatasını içebilirsiniz.

Cunda Adası’nda nerede kalınır?

İşte tam da bu noktada karşınıza iki temel alternatif çıkıyor. Ya kentin tam göbeğinde bulunan butik otellerde kalabilir ve o yaşanmışlığı hissedebilirsiniz. Ya da son derece lüks butik otellerde kalarak tam bir tatil yapabilirsiniz.

Tercih size kalmış durumda. Fiyatlar arasında çok fark yok. e Ama yüzmek, hamam, sauna gibi seçenekler olsun istiyorsanız o zaman en doğru alternatif deniz kenarında  olan oteller. 3 yıldızlı otellerde rakamlar makul düzeyinde. Ama butik otellerde kalırsanız da plajlara giderek denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu tamamen tercih meselesi.