Kulvar Haber

Tatilin kalbi Alaçatı’da gezilecek yerler

Tatilin kalbi Alaçatı’da gezilecek yerler
87 views
10 Nisan 2019 - 10:38

Tatilin Kalbi Alaçatı da Gezilecek Yerler! Alaçatı, Çeşme’ye yakın konumuyla son yılların gözde tatil beldeleri arasındaki yerini almıştır. Alaçatı’nın sokaklarında sakız kokusunu, mavi yel değirmenlerini, taş evleri, rüzgârlı plajları ve birbirinden özel mekânları görebilirsiniz.

Tatilin Kalbi Alaçatı da Gezilecek Yerler
Tatilin Kalbi Alaçatı da Gezilecek Yerler

Arnavut kaldırımlı sokaklarında dizili taş evleri, bahar mevsiminde festivali yapılacak kadar meşhur otları ve yemekleri ile Ege’nin en güzel hallerine şahit olabilirsiniz. Başlı başına bir tatil bölgesi olma özelliğine sahip Ege’de tatil yapmak için birçok farklı yer bulunmaktadır. Bunlardan biride eşsiz bir tatil geçirebileceğiniz Alaçatı’dır.

Tatil merkezi Alaçatı sörfe uygun havasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Dar sokaklar arasında muhteşem bir atmosferi barındıran Alaçatı, Çeşme’nin en güzel adreslerinden biridir.

Alaçatı da gezilecek yerler tek tatil zamanına sığdıramayacağınız kadar çoktur. Yazın her daim kalabalık ve hareketli bir atmosfere sahip olan Alaçatı, ilkbahar ve sonbahar aylarında daha sakin ve huzurlu haliyle de bir başka güzeldir.

Alaçatı, İzmir merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım açısından elverişli bir konuma sahip olan Alaçatı’ya Çeşme merkezden kalkan minibüsler ile gidebilirsiniz.

Siz de kendinizi, her sene birçok yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Ege’nin cezbedici ruhuna bırakarak, Ege’nin eşsiz güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Alaçatı’da gezilecek yerler

Hacı Memiş Mahallesi

Orijinal taş yapılarda birbiri ardına açılan kafeler ve dükkânlar ile renkli bir atmosfere bürünen Hacı Memiş Mahallesi, Alaçatı merkezinde son yıllarda değeri yükselen noktalardan birisi. Özellikle yaz mevsiminde cıvıl cıvıl olan mahalle,  el sanatları atölyeleri, tasarım mağazaları, galerileri, antika dükkânları, restoranları ile Alaçatı tatilcileri için bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Alaçatı tatilini popüler mekânlarda değerlendirmek istiyorsanız bu mahalleyi mutlaka gezmeniz gerekmektedir.

Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı, festival döneminde Alaçatı’da olamayanlar için bölgenin yerel lezzetleri ile tanışma fırsatı sunmaktadır. Alaçatı’nın merkezinde her cumartesi çok geniş bir alanda kurulan Alaçatı Pazarındaki tezgâhlarda mevsimin en taze otlarını, meyve ve sebzelerini bulma imkânına sahip olabilirsiniz.

Tezgâhların en cezbedici ürünleri arasında yer alan ev yapımı reçeller ise bölgeye özgü meyvelerle hazırlanmaktadır. Ayrıca civardaki köylülerin pazara getirdiği doğal ürünler ve baharatlar da sizleri beklemektedir. Pazarda sadece yiyecek değil, hediyelik eşya ve giyim ürünleri bulma imkânı da vardır.

Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı’nın en eski yapılarından olan tarihi taş değirmenler, 1859’lu yıllardan günümüze kadar ulaşmıştır. Ayrıca bu değirmenler Alaçatı’nın simgesi olarak da bilinmektedir. Alaçatı’nın merkezinde, küçük bir tepe üzerinde konumlanan yapılar, farklı büyüklüklerde 4 yel değirmeninden oluşmaktadır. Bulundukları konum itibariyle muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan değirmenleri, Alaçatı sokaklarını dolaşırken kolaylıkla bulup ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı Plajları

Alaçatı sadece hareketli ve renkli sokakları ile değil, berrak denizi ile eşsiz güzelliklere de sahip. Plajları ile ünlü Alaçatı’ya yaz boyunca özelikle sörf tutkunları akın etmektedir. Mocca Beach, Kum ve Çakıl Plajı Alaçatı da gezilecek yerler arasında kesinlikle göz ardı edilmeyecek mekanlardır.

Alaçatı Ot Festivali

İlkbahar aylarında yapacağınız Alaçatı ziyaretinde otların bin bir çeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Alaçatı yel değirmenlerinin altına kurulan, mart ayının sonu ya da nisan ayının başlarında gerçekleşen festivalin coşkusuna ortak olabilirsiniz.

Bu tarihlerde Alaçatı tezgâhlarında çeşit çeşit yöresel otlar, festival zamanına özel restoran menülerine eklenen otlu lezzetler, atölyeler ve renkli etkinlikler ile birlikte festival daha da şenlenmektedir. Katılımcısının her yıl çoğalmaya başladığı festivalin popülaritesi de gitgide artmaktadır.

Alaçatı’da Sörf – Rüzgâr Dansı

Uluslararası düzeyde sörf yarışmalarına da platform sağlayan Alaçatı Yumru Koyu, ideal rüzgâr derecesi ile dünyanın en iyi sörf alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Alaçatı Yumru Koyu Dünya Windsurf Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Yılın hemen her ayında rüzgâr alan koy, her yıl hem profesyonel hem de amatör sörf müdavimlerini ağırlamaktadır. Siz de rüzgâr sörfünün ülke sınırlarındaki başkenti olan Alaçatı’da, sörf yaparak heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Alaçatı’da Yemek Lezzeti

Alaçatı da gezilecek yerler ne kadar önemli olsa da yöresel lezzetlere de bakmadan edemeyeceksiniz. Balıklarıyla ünlü restoranlar Ege Denizi’nin bereketini taşımaktadır. Alaçatı restoranlarında midenizi lezzetli yemeklerle şımartabilirsiniz. Alaçatı gecelerinin lezzeti midye ve kumrudan da nasibinizi almalısınız.

Meşhur İzmir kumrusu ve midyenin tadı damağınızda kalacaktır. Kumru, Alaçatı tatili sırasında mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Hatta gece kumru yemek istediğinizde, sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Alaçatı Gece Hayatı

Eğlenmesini bilenler için oldukça hareketli ve eğlenceli olan Alaçatı’da, akşam saatlerinde keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, Ege mezeleriyle birlikte lezzetli tatlar keşfedebilirsiniz. İçki masalarının olmazsa olmazı mezeleri sadece Alaçatı’da bulabilirsiniz.

Ayrıca Alaçatı’da diğer dünya mutfaklarına özgü restoranlar da yer almaktadır. Alaçatı birbirinden özel mekânları ile İstanbul’daki gece hayatını aratmayacak bir hareketliliğe sahiptir.

Alaçatı’nın en çok dikkat çeken mekânlarından biri de İstanbul’da da oldukça meşhur bir bar olan ve özellikle geceleri gençlerle dolup taşan Tektekçidir.

Gece geç saatlere kadar açık olan bu barda, otel ve evlere yakın olmasından dolayı gece 1’den sonra eğlenceye dağıtılan kulaklıklarla devam edilmektedir.

Ayrıca meşhur Aya Yorgi Koyu‘na da giderek gecenin ilerleyen saatlerine kadar gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.  Alaçatı da gezilecek yerler Tatil mekanları her ne kadar merak edilse de gece hayatı sanırım her şeyin önüne geçiyor

Alaçatı Otelleri

Özellikle Türkiye’nin en iyi butik otellerinin bulunduğu Alaçatı’da, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek ve her kesime hitap edebilecek birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Konaklama tesisleri de Alaçatı gibi alımlı ve renkli bir özelliğe sahiptir. Otellerin birçoğu butik otel tarzında hizmet vermektedir.

Bu oteller işletme zihniyetinden uzak bir prosedürle, misafirlerine evlerinde karşılanıyormuş gibi hizmet sunmaktadır.

Alaçatı otellerinde, kahvaltıda otel işletmecisi ailenin hazırladığı ev reçelleri, çeşit çeşit peynirler, günlük süt, kendi ürünleri olan zeytinler ve zeytinyağı, köy ekmekleri ile güne başlayabilirsiniz. Misafirlerine konforlu bir dünyanın kapılarını aralayan otellerde kendi evinizin sıcaklığını hissedebilirsiniz.