Kulvar Haber

Ayvalık tatili için ipuçları. Nasıl gidilir, ne yenir?

Ayvalık tatili için ipuçları. Nasıl gidilir, ne yenir?
167 views
10 Nisan 2019 - 11:25

Tatilin Rotası Ayvalık Tatil Mekanları Plajları Tarihi Yemekleri Cunda Adası! Doğal güzellikleri ve berrak plajlarıyla Ege’nin ünlü tatil rotası Ayvalık, her mevsim tatilcilerine konforlu ve huzur dolu eğlenceli bir tatil sezonu yaşatmaktadır.

Ayvalık’ta gezilecek yerler

Tatilin Rotası Ayvalık Tatil Mekanları : Plajları Tarihi Yemekleri Cunda Adası
Tatilin Rotası Ayvalık Tatil Mekanları : Plajları Tarihi Yemekleri Cunda Adası

Ayvalık nerede?

Balıkesir’e 125 km mesafede yer alan ve Balıkesir’in en şirin beldelerinden biri olan Ayvalık, kumsalları, sıcak insanları, zeytini ve zeytinyağı ile meşhurdur. Ayvalık sadece deniz, güneş, kum üçlüsünden oluşan bir tatil beldesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda tarihi ve doğal güzelliklere de sahiptir.

Ayvalık’ta gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Doğanın ve tarihin harmanlandığı Ayvalık her noktasıyla tatilciler tarafından ilgi görmektedir.

Ayvalık Otelleri

Ayvalık Tatil keyfini çıkarırken konaklama imkânı bulabileceğiniz Ayvalık otelleri, her bütçeye ve yaşa uygun hizmetler sunmaktadır. Yıl içerisinde yüzlerce turisti ağırlayan Ayvalık otelleri, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek konseptlere sahiptir. Ayvalık, tarihi mekânlarından doğasına, yöresel yemeklerinden gece hayatına kadar uzun ve oldukça eğlenceli bir tatil imkânı sunmaktadır.

Ayvalık nasıl gidilir?

Ayvalık’a Balıkesir’den toplu taşıma araçları ile 2 saatte ulaşmanız mümkündür. İstanbul Ayvalık arası arabayla yaklaşık 8 saat sürmektedir. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, Ayvalık otellerinde yerinizi ayırtabilirsiniz. Birbirinden eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapan otellerde renkli bir tatil yapabilirsiniz.

Cunda Adası

Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık 9 kilometre mesafede yer alan Cunda Adası, aynı zamanda Ali Bey Adası olarak da adlandırılmaktadır. Ayvalık gezilecek yerler arasında en çok rağbet gören bölgesidir. Daha çok sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih edeceği ada, doğası kadar tarihiyle de dikkat çekmektedir. Ayos Yannis Kilisesi, Taksiyarhis Kilisesi, Ayışığı Manastırı, Despot Evi Cunda Adası’nın tarihine ışık tutan yapılardan bazılarıdır. Ayrıca Cunda Adası’nda görmeniz gereken bir diğer yer ise Âşıklar Tepesidir.

Sarımsaklı Plajı

7 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın denize girmek için en çok tercih edilen noktasıdır. Plaj boyunca birçok kafeterya bulunmaktadır. Ayvalık tatil mekanları arasında en çok tercih edilen plasjlardandır.

Ayvalık Adaları

Ayvalık’ta irili ufaklı 22 ada yer almaktadır. Mavi turlar eşliğinde Ayvalık adalarını gezebilirsiniz.

 • Tavuk Adası
 • Tımarhane
 • Yalnız Ada
 • Kamış Adası
 • Çıplak Ada
 • Dolap Adası
 • Kız Ada
 • Poyraz Adası
 • Kutu Adası
 • Çiçek Adası
 • Kayabaşı Adası
 • Küçük Maden Adası
 • Cunda Adası
 • Taşlı Adası
 • Güneşli Adası
 • Yumurta Adası
 • Yuvarlar Adası
 • Kılavuz Adası
 • Yelken Adası
 • Hasır ve Balık

Kozak Yaylası

Ege’nin eşsiz doğasına sahip Kozak Yaylası tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. 5 milyona yakın ağaçla ün yapan yayla, oldukça geniş bir alana sahiptir ve İzmir’e kadar uzanmaktadır.

Şeytan Sofrası

Ayvalık tatilinizde, Ayvalık’ın en güzel manzaralarından birine sahip olan ve Sarımsaklı’ya yaklaşık 2 km mesafede yer alan Şeytan Sofrası’nı mutlaka gezi listenize eklemelisiniz. Tatilciler tarafından sürekli ziyaret edilen yerlerden biridir.

Camiler

Ayvalık tatil mekanları arasında eski dini yapılara ilgisi olanlar Ayvalık camilerini ziyaret etmektedirler. En çok ziyaretçi akınına uğrayan camilerden biri Ayvalık Merkez’de yer alan Saatli Camii’dir.

1850’li yıllarda kilise olarak inşa edilen Sarımsaklı Camii, 1928 yılında restore edilip cami olarak ibadete açılmıştır. Ziyaretçi akınına uğrayan bir diğer cami ise Ayvalık Merkez’de bulunan Hamidiye Camii’dir. Görülmesi gereken yapılardan biri de Altınova bucağında yer alan Hacı Bayram Camii’dir.

Kilise ve manastırlar

Çamlık Koyu’nun karşısında yer alan Agia Paraskevi Manastırı, Sarımsaklıdaki Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık’a bağlı olan Kemal Paşa Mahallesi’ndeki Ayazma Kilisesi de tatil listenize dâhil edilmesi gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Çarşısı

Bölgenin gezilecek en önemli yerlerinden biri Ayvalık Çarşısıdır. Akşamları çarşıda hediyelik eşya pazarları kurulmaktadır. Sadece alışveriş için değil, gezip görmek için de güzel bir yerdir.

Eski Ayvalık evleri

Ayvalık Tatil listenize mutlaka eklemeniz gereken Eski Ayvalık Evleri, taş işçiliği, kapıları, kapı tokmakları, pencereleri, alınlıkları ile sizi alıp başka dünyalara götürecektir.

Küçükköy

Ayvalık merkezine 5 km mesafede yer alan ve tarihi geçmişi 15. Yüzyıla kadar dayanan Küçükköy Ayvalık’ın en eski yerleşim yeridir. Küçükköy’ün adını Türkiye’nin yeni sanat köyü hedefi ile başlayan proje sayesinde daha çok duymaya başlayacaksınız.

Ayvalık’ta yapılacak aktiviteler

 • Ortunç Koyu, Cennet Ada Koyu, Patricia Koyu ve Ayvalık’ın diğer koy ve plajlarında denize girerek serinlemek ve güneşlenmek tatilinizde yorgunluğunuzu üzerinizden alacak en güzel aktivitelerin başında yer almaktadır.
 • Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Şeytan Sofrası’na giderek gün batımını mutlaka izlemelisiniz.
 • Ayvalık ve çevresini ziyaret ederek su ve doğa sporları ile ilgili aktiviteler yapabilirsiniz. Herhangi bir dalış deneyiminiz yoksa dahi, burada yer alan birçok dalış okulundan ders alabilirsiniz.
 • Birçok tatil beldesine göre gece hayatının daha sakin olduğu Ayvalık’ta eğlenebileceğiniz birçok disko ve canlı müzik mekânları yer almaktadır.
 • Yıl içerisinde belirli zamanlarda düzenlenen festivallere katılarak Ayvalık’ın birbirinden renkli günlerine tanık olabilirsiniz. 3-4 gün süren bu festivaller aynı zamanda beldenin turizm açısından gelişmesinde de oldukça etkilidir. Nisan’da Ayvalık Tiyatro Festivali, Ekim’de Uluslararası Ayvalık Film Festivali, Temmuz’da Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali, Ağustos’ta Ayvalık Kültür Sanat Günleri, Ekim’de Zeytin Hasat Şenliği, Temmuz’da ise Cunda Müzik Günleri yapılmaktadır.
 • Kamp severler için adeta bir cennet olan Ayvalık’ta deniz ve ormanın iç içe olduğu kamp alanlarında kamp kurarak Ege’nin tertemiz havasını içinize çekebilirsiniz.
 • Adanın meşhur zeytinlerinden ve zeytinyağından alın.

Ayvalık’ta alışveriş

Ayvalık tatil mekanları kadar alışveriş te ilgi çekmektedir. Ayvalık’ta alışveriş yapan kişiler çoğunlukla tercihini zeytin ve zeytinyağından yana kullanmaktadır. Zeytiniyle ünlü olan Ayvalık’ın zeytinleri ülke genelinde meşhurdur. Ayrıca kendinize ya da sevdiklerinize hediye alabileceğiniz birçok alışveriş mekânı bulunmaktadır.

Aksesuardan tekstil ürünlerine, antika eşyadan takıya pek çok seçeneği bulabileceğiniz dükkânlarda dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede yer alan Cunda Adası ve Ayvalık Antikacılar Çarşısı alışveriş yapılacak yerlerin başında gelmektedir. Buralarda kurulan çarşılarda el dokuma kilim, halı, takı, yöresel kıyafetler, deri kıyafet, antika eşyalar gibi ürünler bulunmaktadır.

1970’den beri hizmete açık olan 400 metre kare alan üzerine kurulu olan Perşembe Pazarı alışveriş için mutlaka tercih etmeniz gereken noktalardan biridir. Çok sayıda ziyaretçinin sabah saatlerinde turlamaya başladığı Pazar tezgâhlarında yer alan taze meyve-sebze, peynir-zeytin türleri, çeşit çeşit otlar ve göz nuru ürünler pazarın en gözde ürünleridir.

Ayvalık’ta ne yenir?

Ayvalık tatil rutininde yeme-içme için en çok tercih edilen yerlerden biri Cunda Adası’dır. Adada Ege mutfağının muhteşem lezzetlerini bulabileceğiniz mekânlarda genellikle zeytinyağlılar ön plandadır. Hem manzarası hem de lezzet dolu sofralara sahip Cunda Adası Ayvalık tatilinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Ayvalık’ın kendine hayran bırakan doğasının yanında yemeklerinin lezzeti de damağınızda kalacak. Ayrıca bölgeye has deniz börülcesi de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biridir. Ayvalık masalarının vazgeçilmezi rakı-balık ve yanındaki mezeler de ziyaretçilerin vazgeçilmezlerindendir.

Ayvalık’ın ünlü lezzetleri arasında bulunan balıklı bamya, ahtapot köftesi, kestane havyarı, şarap soslu ahtapotta oldukça ilgi gören lezzetlerdendir. Tabi ki meşhur Ayvalık tostu Ayvalık’ta olmasanız dahi mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir.

Ayvalık gece hayatı

Gece hayatının kalbinin attığı Sarımsaklı ’da gecenize hareket katacak çok sayıda bar ve disko bulunmaktadır. Ayrıca Sarımsaklı dışında Cunda Adası da renkli gecelerin vazgeçilmezlerindendir.

Keyifli bir akşam yemeğinin ardından kafe ve çay bahçelerine gidip sakin bir gece geçirebilir ya da bölgenin canlı müzik mekânlarını ziyaret ederek gecenize renk ve hareket katabilirsiniz.