Kulvar Haber

Tek Emeli, Eyüpsultan’ı İstanbul’un gülen yüzü yapmak

Tek Emeli, Eyüpsultan’ı İstanbul’un gülen yüzü yapmak
49 views
17 Mart 2019 - 23:34

“Ne yazık ki Eyüp’te durum vahim!” CHP Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Emel Bilenoğlu, kulvar.com.tr’ye konuştu. İşsizlik, gençlerdeki yozlaşma, uyuşturucu ve kumardan dolayı Eyüpsultan’da durumun vahim olduğunun altını çizen Bilenoğlu, “Tek emelim, Eyüpsultan’ı İstanbul’un gülen yüzü yapmak. Seçimi kazanacağım ve baharı kadınlarımıza hediye edeceğim” diyor.

Bilenoğlu 2 bin gence iş, kadınlara ise ayda en az bin 500 lira gelir vadediyor.

Emel Bilenoğlu, CHP Eyüp Sultan Belediye Başkan adayı… 48 yaşındaki Bilenoğlu, CHP’nin İstanbul’daki tek kadın adayı…

CHP İstanbul Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu
CHP İstanbul Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu

Kandilli Kız Lisesi’nin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nü bitiren ve tasarım danışmanlığı yapan Bilenoğlu, her  sabah 07.00’de otobüs duraklarında bekleyenlere ‘Günaydın’ diyerek güne başladığını  söylüyor.  Başarılı işkadını, Eyüp Sultan’da öncelikle çocuk, genç ve kadın üzerine kolları sıvamak istiyor.

“ÇOCUKLAR BOTSUZ VE MONTSUZ OKULA GİDİYOR”

Esnafları, semt pazarlarını, dernekleri, evleri ve sokakları tek tek dolaştığını söylüyor Bilenoğlu.

“Her kesimden, her yaştan insanlarla dertleşiyorum. Her yerde önce ‘İstihdam projeleriniz neler?’ diye soruyorlar. Gençler işsiz, ‘Bize iş bul, hayat çok pahalı, evde tenceremizi kaynatamıyoruz’ diyorlar. Bir mahallemizde, 250 ilkokul çocuğumuz ayağında botsuz, sırtında montsuz okula gidiyor. Mahallelerde yaptığımız toplantılarda gençlerdeki yozlaşma, uyuşturucu ve kumardan analar, babalar, dedeler dem vuruyor. Ne yazık ki durum vahim” diye ekliyor konuşmasına.

“YÜZÜ GÜLMEYEN KİMSE KALMAYACAK”

Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu
Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu

“‘Eyüp Sultan için bir emelim var, Eyüp’ü İstanbul’un gülen yüzü yapacağız’ vurgusunu yapan Bilenoğlu, “Önceliğimiz insan. Çocuk, genç, yaşlı, kadın, engelli, hayvan dostlarımız, herkes için Eyüpsultan’da hayatı kolaylaştırmak projelerimiz hazır. Eyüpsultan halkının güvenli, huzurlu, mutlu, sağlıklı ve medeni koşullarda yaşaması için var gücümüzle çalışacağız. Eyüpsultan’da yüzü gülmeyen kimse kalmayacak” diyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM YERİNE ‘HALKLA BİRLİKTE HAKÇA DÖNÜŞÜM’ OLACAK”

Emel Bilenoğlu Kentsel Dönüşüm Halkla Birlikte Yapılacak
Emel Bilenoğlu Kentsel Dönüşüm Halkla Birlikte Yapılacak

Bilenoğlu’na göre, mülkiyet ve tapu sorunları Eyüpsultan’da hızla ele alınması gereken konulardan… ‘Kentsel dönüşüm’ yerine ‘Halkla Birlikte Hakça Dönüşüm’ yaklaşımını getireceklerine dikkat çeken Bilenoğlu,  “Eyüp Sultan’ın köklerinden koparıldığını düşünüyorum. Plansız ve çarpık kentleşmenin getirdiği trafik, otopark, alt ve üst donatı eksiklikleri, sağlık hizmetinin yetersizliği, kreş yokluğu, say say bitiremiyorsunuz. Mülkiyet ve tapu sorunu mahallelerde kangren olmuş durumda. Akşemsettin, Çırçır, Karadolap, Alibeyköy Merkez, Yeşilpınar ve Sakarya mahallelerinde 10 bini aşkın vatandaşımız var. 3 bin 300 hak sahibi tapusunu almayı bekliyor.  Planlar, karşılıklı uzlaşı esasına dayalı hazırlanacak” şeklinde konuşuyor.

Emel Bilenoğlu: “AYRIMCILIK YOK”

Eyüpsultan’ı ilgilendiren kararları halkla birlikte alacaklarına işaret eden Bilenoğlu, “Ayrımcılık yapmayacak, kimin hangi görüşten olduğuna bakmayacağız. 28 adet Mahalle Meclisi kuracağız. Herkes mahallesinde ne olup bittiğini bilecek. Mahalle meclislerinin görüş ve karar yetkisi olacak. Eyüpsultan’ı birlikte yöneteceğiz. Belediyede herkesin söz hakkı olacak” diyor.

“HERKES DEĞİŞİM VAKTİ GELDİĞİNE İNANIYOR”

Bilenoğlu, Eyüpsultan için ‘AKP’nin kalesi’ şeklindeki yorumlara ilişkin görüşlerini de şöyle özetliyor:

Emel Bilenoğlu - Herkes Değişim Vakti Geldiğine İnanıyor
Emel Bilenoğlu – Herkes Değişim Vakti Geldiğine İnanıyor

“Yanlı algısı yaratılan Eyüpsultan; Türkan Şoray, Selçuk Yöntem, Mediha Şen Sancakoğlu, Lale Belkıs, Erol Mütercimler, Rana ve Selçuk Alagöz, Beyaz Kelebekler gibi sanatçıları kendi içinde yetiştiren bir kültür ve sanat platformuydu. 1950’lerden itibaren kente göçen kitlelerin çekim merkezi oldu. DİSK, Türk-İş gibi önemli emek örgütlerine Eyüpsultan’dan büyük katılımlar olmuştur. Bu nedenle sınıfsal bilincin köklerini içinde barındırdığı Eyüpsultan’da yerleşim, barınma, iş, kültür ve maneviyat dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Yaptığım saha çalışmalarında insanların yaklaşımları, bana herkesin bir değişim vakti geldiğine inandığını gösteriyor.”

“İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİNİ CANLANDIRACAĞIZ”

Bilenoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Geleneksel Türk Sanatları bölümü mezunu olmam, Eyüpsultan’a bakışımın farklı olmasının ana eksenlerinden birini oluşturuyor. Öncelikle uzman olmayan ellerde, hoyratça yapılan restorasyon çalışmalarına son verip, tarihi yeniden ihya edecek çalışmaları başlatacağım. Eyüpsultan’ın inanç ve kültür hazinelerine sahip çıkacağız. Eyüpsultan Tarihi Merkezi’ni, Haliç ve çevresini yeniden düzenleyeceğiz, tarihi binaları restore edeceğiz. Eyüpsultan Camisi’nin yanındaki hamamı yeniden açacağız. Merkezde bulunan binaların birer butik otel olmasını sağlamak için mülk sahiplerini teşvik edeceğiz. Kent Müzesi ve İslam Eserleri Müzesi açacağız. İnanç ve kültür turizmini canlandırıp, Eyüpsultan’ı dünya turizminde bir inanç ve kültür rotası haline getireceğiz. Sloganımız, ‘Umudun ışığını birlikte yakacağız.’Amacım, insanları çalışmalarıyla kucaklayan, çoğulcu çözüm üreten bir belediyecilik anlayışını sunabilmek… Herkese böyle bir hizmet anlayışının olabileceğini göstererek gelecek ile ilgili karamsarlıkları dağıtmalı.”

“KADINLARIMIZIN AYDA EN AZ BİN 500 LİRA GELİRİ OLACAK”

Emel Bilenoğlu - Kadınlarımıza Ayda En Az 1500 Lira Gelir
Emel Bilenoğlu – Kadınlarımıza Ayda En Az 1500 Lira Gelir

“Eyüpsultan’da 414 çalışanın şu anda 112’si kadın. Kadınlarımızın sorunlarıyla birebir ilgilenen bir kadın müdürlüğü kuracağız. Bu müdürlükte çalışan herkes kadın olacak. Onlara eğitim ve istihdam alanları yaratacağız. Kadınlarımız ekonomik özgürlüğünü kazanacak. Vereceğimiz eğitimler sonucu ürettikleri ürünleri öncelikle belediye mal ve hizmet alımında değerlendireceğiz, ayrıca bu ürünlerin satışı için destek olacağız. Gelişim programlarına katılan kadınlarımızın ayda en az bin 500 lira geliri olmasını planlıyoruz.  Ayrıca kadınlara yönelik sağlık tarama merkezi kuracağız. Bu merkezde rahim ağzı, kemik erimesi, meme ve kolon kanseri taraması, akupunktur, hacamat ve diyetisyen hizmeti de sunacağız. Eyüpsultan’da yüzü gülmeyen kadın kalmayacak!

Emel Bilenoğlu “İŞKUR GİBİ ÇALIŞACAĞIZ, EN AZ 2 BİN GENCE İŞ BULACAĞIZ”

Emel Bilenoğlu - En Az iki bin Gence İş İmkanı
Emel Bilenoğlu – En Az iki bin Gence İş İmkanı

“Gençlerimizi Eyüpsultan’ın enerjisi olarak görüyorum. Gençlerin çalışabileceği, sosyalleşebileceği bir Genç Enerji Evi kuracağız. Gençler için festivaller düzenleyeceğiz. Büyük bir spor kompleksi ve sanat merkezi kuracağız. İsteyen spor yapacak, isteyen dans edecek. Zorlamaya, dayatmalara son vereceğim. Her gencimizin seçme hakkı olacak! Ülkemizde genç nüfus arasında işsizlik giderek artıyor. İlçemizde 18 – 29 yaş arası 63 bin gencimiz var. Gençlere eğitim vererek, onları iş sahibi yapacağız. Sosyal medya yönetimi, kodlama, animasyon, web tasarımı gibi alanlarda eğitim almalarını sağlayacağız. Çocuk parklarında gözetmenlik, yeni kurulacak çocuk gelişim merkezlerinde animatörlük, turistlere rehberlik, çevre koruma dedektifliği, saatlik çocuk bakımı gibi alanlarda part time çalışmalarına imkan tanıyacağız. Ayrıca belediyemiz İŞKUR gibi çalışacak. En az 2 bin gencimize iş bulacağız.”

“27 BİN 727 ÇOCUK VAR, AMA HİÇ KREŞİMİZ YOK”

“Eyüp’te 4 ana mahallede hızla kreşler açacağız. İlçede 27 bin 727 çocuğumuz var ama hiç kreşimiz yok. Beş yıl içinde kreş sayısını 21’e çıkaracağız.”

“HOLLANDA’YA ÇİÇEK SATMAYI PLANLIYORUZ”

“Üreticiye yerli tohum desteği sağlanacak,  tarım seferberliği başlatacağız. Hollanda her yıl Türkiye’den 45-50 milyon Euro değerinde çiçek satın alıyor. Mahalle statüsüne getirilen yedi köyde yetişen çiçekleri Hollanda’ya satmayı planlıyoruz. Bu yedi köyde yanlış politikalar ile bitmek üzere olan hayvancılık ve tarım alanlarını kooperatifleşmeyi teşvik ederek canlandıracağız. Bu ürünler bakkal ve manavlar aracılığıyla halkımıza satışa sunulacak.”

“SEÇİMİ KAZANACAĞIM VE BAHARI KADINLARIMIZA HEDİYE EDECEĞİM”

“CHP İstanbul Büyük şehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Yeşilpınar Mahallesindeki konuşmasında tüm kadınlardan beni desteklemeleri için söz istedi. Sayın İmamoğlu, kendisi seçildiğinde de en çok Eyüpsultan için çalışacağının sözünü verdi. Eyüpsultan’ı çok seviyorum. Tek aday olmam, İstanbul’un tüm kadınlarının bu anlamdaki temsil sorumluluğunu benim omuzlarıma yüklüyor. Ama seçimi kazanacağım ve Mart’ın sonundaki baharı tüm İstanbul kadınlarına hediye edeceğim.”

Özlem YILMAZ – Haberi