Kulvar Haber

Tek Tip Askerlik Nedir? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Tek Tip Askerlik Nedir? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?
17 views
17 Mayıs 2019 - 14:43

Son yılların en çok tartışılan ve en çok merak edilen konuları arasında yer alan tek tip askerlik nedir? Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek? Ne zaman açıklanacak gibi tüm soruların cevaplarını, haberimizin detayında geniş kapsamlı olarak bulabilirsiniz.

Tek tip askerlik nedir?

Yeni askerlik sistemi tek tip askerlik nedir? Sorusuna verilecek cevaplar çok geniş kapsamda değerlendirilmesi gerekirken, net bir ifadeyle cevap verecek olursak 9 aylık askerlik eğitimini kapsayan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Yeni sistem askerlik, askerlik görevini yerine getirecek vatandaşların 3 aylık zorunlu temel eğitimden sonra kalan 6 ayı isteyenlerin bedelini verip askerlikten terhis olmalarını, isteyen yükümlülerin ise 6 aylık süreci maaşlı asker olarak tamamlamasını kapsıyor.

Milli Savunma Bakanlığı masasında bekleyen projeler

Bu 6 aylık kısa bir süreç için bile olsa, gelir dengesinin bir şekilde sağlanması ve işsizliğinde kısmen azaltılması planlanıyor. Bunun dışında temel 3 aylık eğitim sonrasında, kamu alanlarında 6 aylık çalışmanın da Milli Savunma Bakanlığı masasında bekleyen projelerden birisi olduğu tek tip askerlik son dakika haberleri arasında sıklıkla yer alıyor.

Özellikle doktorluk ve mühendislik gibi alanlarda ihtiyaç duyulan branşlar için ikinci seçeneğin, daha uygulanabilir olduğu siyasi kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.

Askerlik Süresi Düşecek Mi?

Tek tip askerlik nasıl olacak? Sorusuna cevap arayanların merak ettiği sorulardan birisi de, askerlik süresi düşecek mi? Sorusudur. Yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarına hız veren Milli Savunma Bakanlığı, adından da anlaşılacağı üzere askerliğin tek tip olması sebebiyle, askerlik süresini kısaltmayı da hedefleri arasına koymuş durumda. Yukarıdaki özelliklere sahip olması durumunda kısalacak olan askerlik süresinde, askerlik yapanların yemek, konaklama ve teçhizat masraflarından da önemli ölçüde tasarruf edilmesi bekleniyor.

3 aylık temel eğitimin askerlik için hayati konuları kapsayacağı ve sıkılaştırılmış bir eğitimden meydana geleceği belirtilirken, hazineden savunmaya ayrılan giderlerin önemli ölçüde azalması bekleniyor.

Tek Tip Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemeler önemli ölçüde, tamamlanmış durumda. Hatta geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan ve kurmaylarına Başkanlık külliyesinde bir sunum yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sistemin tamamlanmış kısmını Başkan Erdoğan’ın ön incelemesine sunmuş durumda.

Sistemin ülke ekonomisi ve savunmasında avantaj ve dezavantajlarının iyi bir şekilde analiz edildikten sonra, varsa eksiklikler giderilip Erdoğan’ın onayından sonra meclise gönderilmesi bekleniyor. Büyük ajanslara düşen tek tip askerlik sistemi son dakika haberleri içeriğinde yer alan bilgilere göre, yeni sistemin 23 Haziran seçimlerden önce yasalaşması hedefleniyor.

Tek Tip Askerlik, Askerde Olanları Etkiler mi?

Yeni sistem hakkında özellikle mevcutta askerde olan bireylerin ve ailelerinin en fazla merak ettikleri kısım ise, tek tip askerlik silah altındakileri etkiler mi? Sorusunun cevabı oldu. Sistemin yeni olması ve özellikle temel eğitiminin bir kısmını tamamlamış kişileri etkilemeyeceği tahmin edilirken, acemi birliğine yeni teslim olmuş askerlerin bu sistemden faydalanabilecekleri düşünülüyor.