Kulvar Haber

Teknoloji Nedir? En Son Teknolojik Gelişmeler (2019)

Teknoloji Nedir? En Son Teknolojik Gelişmeler (2019)
155 views
10 Mayıs 2019 - 15:56

Hayatımızın önemli parçası olan teknoloji, farklı sınıflara ayrılıyor olsa da bir bütün halinde düşündüğümüzde, günümüz şartlarında olmaması durumunda hayatı durma noktasına getirecek kadar kuvvetli etkilere sahiptir. Teknoloji nedir? Başlıklı bu yazımızda en son teknolojik gelişmeler ve teknoloji bağımlılığı gibi, farklı konuları da irdeleyeceğiz.

Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir?
Teknoloji Nedir?

Teknoloji nedir? Sorusuna genel bir tanımlama yapacak olursak; Hayatımızın her alanını kolaylaştıran sanayileşmiş ürünlerin insan gücünü azaltan, bilgi ve birikimi daha etkin bir şekilde kullanmaya, işlemeye ve iletmeye yarayan ve uygulama bilgisiyle ortaya çıkan araç ve gereçlerdir, diyebiliriz.

Bilişim teknolojileri

Tahmin edilemeyecek kadar çeşitlilik gösteren teknolojik ürünler, günümüzde yaşam tarzımızı ve yaşam konforumuzu şekillendiren en önemli unsurlardır. Bilginin saklanması ve yayılması konusunda bilişim teknolojileri temel unsur iken, ülkelerin güvenliğinin sağlanması noktasında da yine bilişim teknolojisi sistemlerine bağlı olarak hazırlanan savunma teknolojisi ana unsurdur. Kısacası teknolojinin, hayatımızın her alanında kategorilere ayrılmış bir şekilde varlığından söz etmek mümkündür.

En Son Teknolojik Gelişmeler

En son teknolojik gelişmeler dikkate alındığında, bir zamanlar sadece hayal dünyamızda yer verdiğimiz gelişmelerin gerçeğe dönüşmeye başladığını söyleyebiliriz. Hayretler uyandıracak ve bir zamanlar imkansız olarak gördüğümüz en son teknolojik gelişmeler, şunlardır;

Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz Araçlar
Sürücüsüz Araçlar

Çocukluk dönemlerimizde filmlerde sıklıkla rastladığımız ve ilgiyle izlediğimiz sürücüsüz ve konuşan araçlar, yavaş yavaş hayatımızda yer almaya başladılar. 2008 yılında Google tarafından başlatılan ve hala testleri devam eden sürücüsüz araçlar, yakın zamanda hayatımızdaki varlığını fazlasıyla artıracak gelişmelerin başında geliyor.

Elektrikli Otomobiller

Petrol ürünlerine sahip olmak için ortaya çıkan kan ve gözyaşlarını kısmen de olsa durduracak teknolojik gelişmelerden birisi olan elektrikli otomobiller, aynı zamanda bütçe ve çevre dostu olmaları nedeniyle de geleceğimizi aydınlatacak niteliklerle, yollardaki yerini çoktan almış durumdalar.

İnsansız Hava Araçları

En son teknolojik gelişmeler arasında yer alan insansız hava araçları, çok amaçlı kullanımlarıyla günümüzde birçok yerde kullanılır duruma geldi. Özellikle savunma sanayinde devrim niteliği taşıyan hava araçları, silahlı ve silahsız olarak güvenlik konusunda önemli yararlar sağlıyor.

Bilişim Teknolojileri Alanındaki Gelişmeler

Hiç şüphesiz ki en önemli teknolojilerin başında, bilişim teknolojileri gelmektedir. Bugüne kadar yapılan teknolojilerin temel unsuru olan bilişime dayalı teknoloji, tıp teknolojisi, savunma teknolojisi, uzay bilimleri teknolojisi, üretim teknolojisi ve aklınıza gelebilecek tüm teknoloji türleri içinde yer alan başlıca kaynaktır.

Bilgilerin saklanması, hızlı bir şekilde yayılması ve işlenmesi konusunda en büyük görev, bilişim teknolojilerine düşmektedir.

Teknolojinin Faydaları

Kısa sürede, daha etkin çalışma imkanı sunar. Bireysel ve kurumsal çalışmalarda, verimliliği artırır.Bilgilerin saklanması, korunması ve hızlı bir şekilde iletilmesi konusunda, önemli faydaları vardır.Yeni nesil ürünlerin gelişmesinde, teknolojinin faydaları en önemli öğelerden birisidir.Düzeyli olarak kullanılması halinde, gelişim düzeyindeki çocuklara olumlu katkılar sunar.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknolojinin avantajları olduğu kadar, maalesef ki birde dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlara, genel bir ifadeyle teknoloji bağımlılığı denilmektedir. Ki bu bağımlılık kişilerin sosyal hayattan soyutlanmasındaki, en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Teknolojinin çocuklar ve gençler üzerinde normal seviyedeki kullanımlarda olumlu katkıları bulunurken, bağımlılık halini alması halinde özellikle gelişim çağındaki çocuklarımız için, onların sağlıklı gelişimini engelleyecek bir durumdur.