Kulvar Haber

Tente Çöktü Tazminat Dudak Uçuklattı!

Tente Çöktü Tazminat Dudak Uçuklattı!
16 views
16 Ağustos 2019 - 10:09

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 2 sene önce Ataköy’de bir camide yaşanan tente faciasında hayatını kaybeden Zihni Ganiç’in ailesine 160 bin TL içsel tazminat ödenmesine hükmetti. Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı açılan davada, ‘davalı idarenin hizmet kusuru’ tazminat ödenmesine gerekçe olarak gösterildi.

Bakırköy kazası Ataköy 5. Bölüm Ömer Duruk Camisi’nde kılınan cenaze namazı sırasında, yoğun kar birikmesi sebebiyle çöken tentenin altında kalan 3 kişi hayatını kaybetmişti. 10 Ocak 2017 günü yaşanan olay nedeniyle Feruzan Eryürek (69), Mustafa Ümit Şengezer (46) Zihni Ganic (70) yaşamını yitirdi, 45 kişi ise yaralandı.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, yaşamını yitiren kişiler arasında yer alan Zihni Ganiç’in yakınları Diyanet’ten tazminat talebinde bulundu. Ganiç’in eşi ve iki erkek çocuğu yerine 10 Ekim 2018’de yapılan müracaata müessese ret cevabı verdi. İdarenin verdiği ret cevabı sonrası Ganiç’in eşi Fatma Mücella ile erkek çocukları Hakan ve Murat Ganiç için parasal-manevi tazminat talebi ile dava açıldı.

1 MİLYON TL İSTEDİLER

Ganiç ailesinin avukatı Ersan Taştekin’in hazırladığı dava dosyasında Fatma Mücella Ganiç’e 100 bin TL maddi, 300 bin TL manevi, erkek çocukları için ise 300’er bin TL manevi tazminat istedi. Dava arzuhalinde, ölüm nedeni ile ailenin geri kalan azalarının büyük bir acı yaşadıkları kaydedildi.

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası kararını verdi. Mahkeme, davalı idarenin hizmet kusurunun bulunduğuna hükmetti. Mahkeme, can veren Zihni Ganiç’in eşi Fatma Mücella Ganiç’e 80 bin TL manevi, erkek çocuklarına ise 40 biner TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

DİYANET: KUSUR BİZİM DEĞİL

Diyanet İşleri Başkanlığı adına yapılan savunmada ise kurumun bir kusurunun bulunmadığı, cenaze namazını İstanbul Büyükşehir Belediyesi imamlarının kıldırdığı kaydedildi. Savunmada, davanın reddi istikametinde karar verilmesi istedi.

Rewritten Content:

Istanbul 6. İdare mahkemesi, 2 yıl önce hücumöy’de bir camide yaşanmış olan tente faciasında ömürını yitiren zihni ganiç’in ailesine 160 bin tl içsel tazminat ödenmesine hükmetti. Diyanet işleri başkanlığı’na karşı açılan davada, ‘davalı idarenin hizmet kusuru’ tazminat ödenmesine gerekçe olarak gösterildi.

Bakırköy kazası saldırıöy 5. Ksıcaklıkm ömer duruk camisi’nde kılınan cenaze namazı esnasında, yoğun kar birikmesi nedeniyle çöken tentenin altında kalan 3 kişi hayatını kaybetmişti. 10 ocak 2017 günü yaşanan olay nedeniyle feruzan eryürek (69), mustafa ümit şengezer (46) zihni ganic (70) hayatını kaybetti, 45 şahıs ise yaralandı.

özgürlük gazetesinden dinçer gökçe’nin haberine bakılırsa, hayatını kaybeden kişiler arasında yer alan zihni ganiç’in yakınları diyanet’ten tazminat talebinde bulunmuş oldu. Ganiç’in eşi ve iki erkek çocuğu hesabına 10 ekim 2018’de yapılan müracaata kuruluş ret cevapı verdi. Idarenin verdiği ret cevabı sonrası ganiç’in eşi fatma mücella ile erkek çocukları hakan ve murat ganiç için parasal-içsel tazminat talebi ile dava açıldı.

1 milyon tl istediler

Ganiç ailesinin avukatı ersan taştekin’in hazırladığı dava dosyasında fatma mücella ganiç’e 100 bin tl parasal, 300 bin tl tinsel, erkek çocukları için ise 300’er bin tl tinsel tazminat istedi. Dava arzuhalinde, ölüm nedeni ile ailenin geri kalan azalarının efsunk bir acı yaşismikları kaydedildi.

Mahkeme yaptığı hükümlama sonrası sonucunı verdi. Mahkeme, davalı idarenin hizmet kusurunun bulunmuş olduğuna hükmetti. Mahkeme, can veren zihni ganiç’in eşi fatma mücella ganiç’e 80 bin tl içsel, oğlanlarına ise 40 biner tl tinsel tazminat ödenmesine hükmetti.

Diyanet: kusur bizim değil

Diyanet işleri başkanlığı ismina alana kazançlan savunmada ise müessesenin bir kusurunun bulunmadığı, cenaze namazını istanbul büyükşehir belediyesi imamlarının kıldırdığı kaydedildi. Savunmada, davanın reddi istikametinde karar verilmesi istek edildi.