Kulvar Haber

The Tower vizyon tarihi, konusu ve fragmanı

The Tower vizyon tarihi, konusu ve fragmanı
15 views
08 Mayıs 2019 - 12:06

The Tower filmini incelerken Norveç, İsveç ve Fransa tarafından çekildiğini görüyoruz. Animasyon filmi olarak Ortadoğu odaklı bir animasyonun hayata geçirilmesi bu anlamda önem teşkil ediyor. Filmin orijinal isminin Wardi olarak geçmesi yine ana karakterle ilişkilendirilmesinden kaynaklanıyor.

The Tower vizyon tarihi

The Tower filminin Baltık ülkelerinde de Tarnet ismiyle vizyona girdiğini hatırlatalım. Türkiye için vizyon tarihinin 10 Mayıs 2019 olarak belirlenmesiyle beraber yetişkinlere de hitap eden yeni bir animasyon filmi izleme şansı yakalayacağız.

The Tower konusu

Wardi isimli 11 yaşındaki bir kızın perspektifinden çarpıcı gerçeklerle yüzleşeceğimiz bir animasyon filmi olduğunu söyleyerek başlayalım. Filistinli bir ailenin kızı olan Wardi için hayatının tam merkezinde Sidi yer almaktadır. Büyük babası olan Sidi’nin her söylediğini kendisine rehber edinen Wardi ise çok başka planlar yapmaya başlamıştır. Bir mülteci kampında yaşamını sürdüren ailenin öz yurtlarına dönme gibi bir hayali dahi kalmamıştır. Ancak Sidi için uzun yıllar böyle bir umut her zaman baki kalmıştır.

The Tower konusu

Bunu az çok bilen Wardi için bir diğer önemli ayrıntıyı ise eski bir anahtar oluşturur. Sidi’nin mülteci kampında yaşayan birisine bu anahtarı emanet etmesiyle beraber geçmişe dönük bir umudunun her zaman var olduğu anlaşılır. Fakat Wardi’nin bu anahtar haricinde de bilmediği pek çok detay vardır. Galilea’da bulunan eski evin anahtarı Wardi için bazı soruların cevaplarını içeriyor olabilir.

Gerek Filistinli ailenin geçmişi gerekse mülteci kampında yaşananlarla ilgili öğrendiği her gerçek ile biraz daha uç noktalara ulaşır. Sonucunda ise büyük babası Sidi için her zaman kıvılcımlanmaya hazır olan bir umut olarak kalan dönüş fikrinin yeşermesi için çalışmalara başlar.

Filmde seslendirmenler

The Tower filminde senarist ve yönetmen olarak tek bir isimle karşılaşıyoruz. Mats Grorud tarafından yaratılan bir film olduğunu söylemek bu bağlamda yanlış olmayacaktır.

Filmde seslendirmen olarak karşımıza çıkan isimlere baktığımızda ise Darina Al Joundi, Aissa Maiga, Slimane Dazi, Said Amadis, Omar Yami, Raymond Hosni, Lina Soualem, Bouraouia Marzouk ve Pauline Ziade ile karşılaşıyoruz. Animasyon filmler için dram türünü yansıtan senaryolara meraklı olanların muhakkak izlemesi gereken bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

The Tower fragmanı