Kulvar Haber

Tırnak batması nedir? Nasıl geçer?

Tırnak batması nedir? Nasıl geçer?
42 views
10 Mayıs 2019 - 13:47

Tırnağın kenarlarındaki keskin tarafın deriye batması adı verilen tırnak batmasında bilinmesi gereken en önemli nokta tırnak batması tedavisi…Tedavi edilmediğinde iltihap kaparak cerrahi müdahaleye kadar gidebilir. Bu rahatsızlığın erkeklerde görülmesi kadınlara oranla daha fazladır. Tırnak batması el ve ayaklarda da görülebilmektedir.

Tırnak batması neden olur?

Çok dar giyilen ayakkabılar ayağı sıkarak tırnağa baskı yapar. Tırnakta derinin içine doğru uzayarak tırnak batmasına neden olur. Gelişigüzel kesilen tırnaklarda yanlış uzamaya yol açarak, derinin içine doğru girer. Tırnak batmasında genetik faktörde önemlidir. Ayak şekliniz buna meyilliyse batmalar sıkça yaşanabilir.

Tırnakları çok kısa kesmek ve aşırı törpülemekte tırnağın yapısını bozabilir. Ayağa darbe alınması, aşırı kilo sebebiyle tırnağın derinin içinde kalması tırnak batması nedenlerindendir. Özellikle futbol oynamak ayağa alınan sert darbeler nedeniyle tırnakları da etkilemektedir. Ayağın fazla hava almaması nedeniyle oluşan mantarda tırnağı kalınlaştırmaktadır.

Tırnak batması belirtileri

Tırnak batmasının en net belirtisi, acı ve kızarıklıktır. Bununla beraber şişmede görülebilir. Dikkat edilmeyip ilerlediğinde iltihap kaparak irin toplayabilir. El ile batan bölgeye dokunulduğunda belirgin bir ısı vardır. Fakat enfeksiyon her iltihaplanmada görülmez. Enfeksiyon kaptığında ise şişlik büyür ve irin daha renkli bir hal almaya başlar. Ağrı şiddetli bir hal almaya başlar ve yürümede zorluk yaşanır.

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisi
Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisi ikiye ayrılır. Biri müdahale gerektirmeyen basit tedavi diğeri ise cerrahi işlemdir. Basit tırnak batmasında deri ile tırnağın temas etmemesi için ufak bir pamuk ile tampon yapılır.

Mikrop kapmaması için pamuk günlük olarak değiştirilmelidir. Tırnak üzerinde kalan pamuk 10 gün içerisinde dışarı doğru uzayarak, deriden uzaklaşacaktır. Batığın ilerlememesi için ayağınıza bir şey giymemeye özen gösterin. Basit tırnak batması için reçete ile alacağınız merhem ve ilaçlar kısa sürede düzelmesine yardımcı olacaktır.

Tırnak batması ameliyatı

Eğer pamuk ve merhemlerin faydası olmadıysa ve tırnak batması ileri seviyeye ulaştıysa ameliyat gerebilmektedir. İnceleme sonrasında tırnağın röntgeni çekilir. Lokal anestezi ile uyuşturulan bölge hasarlı doku kaldırılarak, hastalık yapacak hücreler öldürülür. Batan tırnak bu süreçte çıkarılır ve bir daha olmaması için önlem alınır. Ameliyat sonrası 2 gün boyunca sargı kaldıktan sonra ayağınızı sabunla yıkayarak tekrar sargılayabilirsiniz.

Birkaç gün sonra tekrar muayene olmak tırnak sağlığı açısından önemlidir. Ameliyat olduktan sonra geceleri ayağınızı havaya kaldırarak uyumanız ağrınızı hafifletecektir. Doktorunuzdan alacağınız ağrı kesiciyle daha rahat edebilirsiniz. Ameliyat sonrasında ortalama bir sene içinde yeni tırnak çıkacaktır.

Tırnak batması doğal yöntem

Tırnak batmasını önlemek için ayak tırnakları düz el tırnakları yuvarlak şekilde kesilmelidir. Tırnaklarınızı fazla uzatmayın ve fazla derinden kesmeyin. Dar ve ufak ayakkabılar giyerek ayağınızı sıkmayın. Bununla beraber esnek ayakkabılar ve rahat çoraplar tercih edin. Tırnak kesimi sonrasında uçları keskin olacak şekilde törpü yapılmamalıdır.

Terleyen çoraplarınızı sıkça değiştirerek ayaklarınızı her gün yıkayın. Hava almayan ayaklar mantar yaparak, tırnak şeklini bozabilir. Evde yalın ayak gezebilirsiniz. Mantar nemli havayı sevdiği için ayağınızı kuru tutun. Ayağınızı sıcak suda tuz ile beklettikten sonra, antibiyotikli merhemler sürerek sargılayın. 1-2 gün sonra tırnak batmasını bölgeden çıkarmaya çalışın.

Tırnak kesimi sonrasında uçları keskin olacak şekilde törpü yapılmamalıdır. Terleyen çoraplarınızı sıkça değiştirerek ayaklarınızı her gün yıkayın. Hava almayan ayaklar mantar yaparak, tırnak şeklini bozabilir. Evde yalın ayak gezebilirsiniz. Mantar nemli havayı sevdiği için ayağınızı kuru tutun. Ayağınızı sıcak suda tuz ile beklettikten sonra, antibiyotikli merhemler sürerek sargılayın. 1-2 gün sonra tırnak batmasını bölgeden çıkarmaya çalışın.