Kulvar Haber

Tokat gezilecek yerler listesi

Tokat gezilecek yerler listesi
81 views
18 Eylül 2019 - 10:02

Geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete beşiklik yapmış Tokat, her dönem farklı isimlerle anılmıştır. Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden birisi olan Tokat gezilecek yerler bakımından, özellikle doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.

Tarihi ve kültürel mekanlarında şehre ayrı bir değer kattığı Tokat’ta, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlerin yanı sıra, Bizans ve İran dönemine ait tarihi yapılar da bulunmaktadır.

Tokat’ın nüfusu 598000 olup, nüfusuyla Karadeniz bölgesinde bulunan birçok ilden daha kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Sivas, Yozgat, Ordu ve Samsun ile komşu sayılabilecek mesafede bulunan Karadeniz’in şirin ili Tokat, özelliklere tarım ve hayvancılık açısından gelişmiş şehirlerimiz arasındadır.

Tokat’ın İlçeleri Nelerdir?

 • Başçiftlik
 • Erbaa
 • Zile
 • Pazar
 • Yeşilyurt
 • Turhal
 • Artova
 • Sulusaray
 • Almus
 • Reşadiye
 • Niksar

Tokat’ın ilçeleridir.

Tokat’ta Ne Yenir? Tokat Mutfağı

Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Tokat mutfağı, özellikle Tokat kebabı ile ünlüdür. Muhteşem bir lezzete sahip olan Tokat şiş kebabı, patlıcanlı, sarımsak, domates, biber ve biraz da patates közlemesi ile farklı bir lezzete sahiptir. Tokat’ta tatmanız gereken lezzetlerden biriside, bakla dolmasıdır. Aslında bir sarma olan bakla dolması, asma yaprağı ile yapılmaktadır. Pehlili pilav, keşkek, yoğurtmaç, Tokat yağlısı, Çerkez mantısı, çökelek, zile kömesi gibi lezzetler, Tokat mutfağının öne çıkan tatları arasındadır.

Tokat gezi rehberi

Tokat gezilecek yerler tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile gezginlerin rotalarına renk katmaktadır. Aşağıda Tokat’ta gezilecek yerler arasında, en fazla öne çıkan tarihi ve doğal mekanlar hakkında bilgiler verdik.

Mehpare Hatun Kervansarayı

239 yılında yapılan Mehpare Hatun Kervansarayı, Tokat’ın pazar ilçesinde tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini karşılamaktadır. Günümüze kadar orijinal dokusunu önemli ölçüde korumayı başaran kervansaray, gezginler için önemli bir noktadır.

Zile Kalesi

Milattan sonra 100 yılında yapılan kale, 1336 yılında kapsamlı bir tamirat görmesine rağmen, orijinal yapısını kaybetmemiştir.

Tokat’ın Zile ilçesinde yer alan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ev sahipliği yapan Zile Kalesi, tarihi mekan meraklılarının Tokat’ta gezilecek yerler listesinde tavsiye ettiğimiz yapılardan birisidir.

Kaz Gölü

Doğanın muhteşem güzelliği ile sizi karşılayan Kaz Gölü, Tokat gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz önemli doğal güzelliklerden birisidir. Buraya gelerek Kaz Gölü etrafında piknik yapabilir, doğa fotoğrafçılığı merakınız varsa bol bol fotoğraf çekebilir ve bu sayede stresinizi atabilirsiniz.

Çamiçi Yaylası

Yine Tokat’ta bulunan harika doğal güzelliklerden birisi olan Çamiçi yaylası, 350 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yayla Niksar ilçesi sınırlarında bulunmakta olup, Tokat’ın ve ülkemizin yayla turizmine önemli katkılar sağlamaktadır.

Almus Baraj Gölü

Doğaya, göl ve göletlere merakınız varsa, Almus Baraj gölünü ziyaret edebilirsiniz. Kış ayları dışında etrafında yığınla insan görebileceğiniz baraj gölü, şehrin önemli piknik alanlarından biridir.

Ballıca Mağarası

İçindeki su akıntıları, dev sarkıt ve sarnıçlarla Tokat gezilecek yerler listesinde bulunması gereken Ballıca mağarası, şehri ziyaret eden insanların ilgisi ile karşılaşan bir yerdir.

Tokat Kalesi

Tokat Kalesi, 5. Yüzyılın ortalarında yapılmış olup, Tokat şehir merkezinde yer almaktadır. Kalenin tam olarak kim tarafından yaptırıldığı bilinmese de, orijinal yapısını koruması ve muhteşem heybetiyle Tokat’a ayrı bir hava katmaktadır.

Niksar Kalesi

Buraya kadar anlaşıldığı üzere, Tokat’ta birçok tarihi kale bulunmaktadır. Niksar Kalesi de, bunlardan birisidir. Niksar Kalesi de yine hangi dönemde yapıldığı bilinmeyen ancak Danişmentliler, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde çevresine birçok eklemelerin yapıldığı kitabelerden anlaşılmaktadır.

Ali Paşa Hamamı

1572 yılında yapılan hamam, şehir merkezinde bulunmaktadır. Aktif olarak halen hamam olarak hizmet veren tarihi yapı, şehir merkezinde ziyaret edilen yerler arasındadır.

Sulusaray Kaplıcaları

Termal turizmi açısından şehre önemli katkı sunan Sulusaray kaplıcaları, adını bulunduğu Sulusaray ilçesinden almaktadır. Kaplıcaların eklem ve romatizmal rahatsızlıklara karşı faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bu kaplıcalar ziyaret etmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Tokat hakkında en güncel haberler için, bizi takip etmeye devam edin.