Kulvar Haber

TRT’de darbe bildirisi okutmuştu…. Bin 512 yıl hapis cezası isteniyor

TRT’de darbe bildirisi okutmuştu…. Bin 512 yıl hapis cezası isteniyor
20 views
03 Temmuz 2020 - 19:42

FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi yaptığı darbe girişiminde TRT stüdyolarını basarak zorla darbe bildirisi okutan eski Yarbay Ümit Gençer’in ağırlaştırılmış müebbet ve bin 512 yıla kadar hapsi talep edildi.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda yaşanan eylemlere ilişkin açılan davada 92 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 134 sanığın ise 20’şer yıla kadar hapsi istendi.

Rekor ceza talebi

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında darbe bildirisini canlı yayında okutan eski Yarbay Ümit Gençer’in “anayasayı ihlal” suçundan 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Gençer’in 65 kişiyi “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, 10 kişiyi “kasten yaralama” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından ise bin 512 yıla kadar hapsi talep edildi. Dönemin alay komutanı eski Albay Muhsin Kutsi Barış’ın bin 512 yıla kadar hapsi talep edildi.

TRT baskınında da ceza yağdı

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında TRT baskınını yöneten eski Albay Muhammet Tanju Poshor’un “anayasayı ihlal” ve “Cumhurbaşkanına suikast” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Poshor’un ayrıca, 65 kişiyi “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, 10 kişiyi azmettirici sıfatıyla “kasten yaralama” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından bin 512 yıla kadar hapsi istendi.