Kulvar Haber

Türıkiye’de ilk tedavi başarılı oldu.

Türıkiye’de ilk tedavi başarılı oldu.
6 views
06 Mayıs 2020 - 22:37

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı Türkiye’de yapılan ilk “immün plazma” nakliyle Kovid-19’u yenen 56 yaşındaki Abidin Aybar, taburcu edildi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, hastaneden  gazetecilere yaptığı açıklamada, Aybar’ın 30 Mart’ta hastaneye başvurduğunu,  Kovid-19 testin pozitif çıkmasının ardından hastaneye yatırıldığını hatırlattı.Aybar’ın durumunun kötüleşmesiyle yoğun bakım ünitesine alındığını  anlatan Beytur, “4 Nisan’da yoğun bakıma kabul edilen hastamız buradaki  tedavisinin ardından 27 Nisan’da tekrar servise alındı. Bugün itibarıyla da  şifayla taburcu ediyoruz.” dedi. Prof. Dr. Ali Beytur, hastaya birçok tedavi uygulandığını dile  getirerek, şöyle devam etti: “Hastaya en son immün plazma tedavisini uygulandı. 38 günlük tedavi  sürecinde Türkiye’de ilk kez immün plazma tedavisi uygulandı. Ülkemizin dünyaya  örnek olan salgınla mücadelesinden bahsetmek istiyorum. Çünkü dünyanın hiçbir  ülkesinde ilaca bu kadar kolay ulaşamıyoruz. İstediğimiz ilacı istediğimiz zaman  da aldık, bulabildik. Hastalarımıza uygulayabildik. Hastanemizde Türkiye’nin en  büyük aferez ünitesi var, dolayısıyla immün plazma tedavisinde hiçbir zorluk  çekmedik.” 

“Allah’a şükür taburcu oluyorum”

 Türkiye’de ilk kez immün plazma tedavisi uygulanan hasta Abidin Aybar  ise kentte birçok sağlık  kuruluşuna tedavi için gittiğini en son ise Turgut Özal  Tıp Merkezi’nde kendisine koronavirüs tanısı konulduğunu söyledi. Hastaneye geldikten sonra hemen tedaviye başlandığını aktaran Aybar,  “Bir süre sonra yoğun bakıma indik. Ondan sonraki süreci hatırlamıyorum. 4-5  gündür de servisteyim. Bugün de Allah’a şükür taburcu oluyorum. Bu hastaneyi  anlatmaya gerek yok tüm  çalışanlara teşekkür ediyorum. Onları sayesinde yüzde 50  şansımızı kullanarak tekrar hayattayım. Çok büyük yardımları oldu bana bugün de  taburcu oluyorum.” diye konuştu. Hastanedeki işlemlerinin ardından taburcu edilen Aybar, vatandaşlara  “Evde kal” çağrısında da bulundu. Plazma tedavisi görerek hayata döndüğünü belirten Aybar, “Bende plazma  bağışında bulunurum. Öyle bir vatandaşın sayesinde yaşıyorum. Benim de plazma  bağışında bulunmam gerekiyor. Öğrencilerime bir buçuk aydır gereken ilgiliyi  gösteremedim. Onlardan uzak kaldım, hepsine selamlarımı söylüyorum.” dedi. Öte yandan koronavirüse eşi Orhan Karadoğan, annesi Ergül ve babası  Haci Orak ile yakalanan gazeteci Esma Karadoğan da hastalığı yenmesinin ardından  Turgut Özal Tıp Merkezine giderek eşi, anne ve babasıyla plazma bağışında  bulundu.