Kulvar Haber

Türk denizciler 3 ay sonra serbest bırakıldı

Türk denizciler 3 ay sonra serbest bırakıldı
7 views
20 Haziran 2020 - 19:30

Dünya turuna çıktıktan sonra Eritre’de 3 aydır alıkonulan Türk denizciler, MİT’in yerlerini tespit etmesinin ardından, Türkiye’nin yoğun girişimleri sonucu serbest kaldı.

ekneyle dünya turu yaparken Eritre’de gözaltına alınan ve yaklaşık 3 aydır bu ülkede alıkonulan 3 Türk denizci Türkiye’nin girişimleriyle serbest kaldı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türk denizciler Selim Ekmekçioğlu, İbrahim Iğnak ve Erman Lütfü Atamer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri sonucunda serbest bırakıldı.

Teknenin kaptanı Ekmekçioğlu’nun Türkiye’de bulunan eşi Şeyda Ekmekçioğlu, yaptığı açıklamada, eşinin kendisini aradığını ve serbest bırakıldıklarını haber verdiğini söyledi.

“25 NİSAN’DAN BU YANA İLK KEZ KONUŞTUK”

Türk denizcilerin tekneyle Cibuti’ye doğru yol aldıklarını, sağlık durumlarının genel olarak iyi olduğunu belirten Şeyda Ekmekçioğlu, “Eşimle 25 Nisan’dan beri ilk kez bugün öğleden önce konuştum. Sesi gayet iyi geliyordu. Durumlarının çok iyi olduğunu söyledi. Eritre’de kendilerine çok iyi davranıldığını anlattı” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’DAN TELEFON

Ekmekçioğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da kendisini aradığını aktararak eşi ve diğer iki Türk denizcinin serbest bırakılmalarındaki çabaları nedeniyle Bakan Çavuşoğlu başta olmak üzere Türkiye’nin Eritre Büyükelçisi Aykut Kumbaroğlu ve tüm yetkililere teşekkürlerini iletti.

Ekmekçioğlu, Türk denizcilerin 3-4 gün sonra Cibuti’ye ulaşmalarını beklediklerini söyledi.