Kulvar Haber

Türkiye Futbol Federayonu -TFF- Yeni Başkanı Nihat Özdemir mi?

Türkiye Futbol Federayonu -TFF- Yeni Başkanı Nihat Özdemir mi?
8 views
04 Nisan 2019 - 12:27

Türkiye Futbol Federayonu -TFF- Yeni Başkanı Nihat Özdemir mi? Geçtiğimiz ay Yıldırım Demirören’in TFF başkanlığından istifa etmesinin ardından yeni yönetim ve kurulunun kim olacağı merakla bekleniyor.

Türkiye Futbol Federayonu -TFF- Yeni Başkanı Nihat Özdemir mi?
Türkiye Futbol Federayonu -TFF- Yeni Başkanı Nihat Özdemir mi?

Kulislerde geçen ve istihbarat haberlerinde öne çıkan ismin, Fenerbahçe Spor Kulübünde geçtiğimiz yıllarda üst düzey yöneticilik yapan iş adamı Nihat Özdemir olduğu öğrenildi. Edinilen diğer bilgilere göre ise TFF başkanlık seçimleri için Nihat Özdemir tek aday olarak girecek ve yeni dönemde Türk Futbolu kendisine emanet edilecek.

Yeni başkanlık ve yönetim kurulu seçimlerinden de öte futbolseverler ile sorumlu kimselerin merakla bekledikleri kimi sorunlar da dikkat çekiyor.

Nitekim yabancı sayısı kuralının değişmesi gerektiğini düşünenlerin açtığı tartışmalar, hakem kararları ve tartışmalı yönetim performansları ile VAR konusu gibi liste başı sorunlar yeni seçilecek yönetimin doğrudan karşı karşıya kalacağı sorunlar arasında ilk bakışta dikkat çekiyor.

Bankalar Birliği ile geçtiğimiz dönem futbol yönetiminin yapmış oldukları, kulüplerin mali çıkmazdan kurtarılmaları ile ilgili anlaşma da TFF başkanlık seçimleri ile seçilmesi beklenen yeni idarecilerin önemli sorunlarından bir diğeri olacak.

Süper ligde performans gösteren kulüplerin büyük kısmı gelirlerinin çok üzerinde olan borç stokları ile mücadele ediyor. Durum böyle olunca da kulüpler yeni bankalar birliği anlaşmasını adeta can simidi olarak görüyor.

Nihat Özdemir ve ekibinin muhtemel olarak görülen seçilmeleri sonrasında ortaya çıkan sorunlardan bir diğer kısmı da şöyle sıralanıyor;

  • FIFA ve UEFA tarafından belirlenen ve kulüplerin uymalarının zaruri olduğu finansal fair play adı verilen kurallar bütünü,
  • Kulüpleri maddi ve idari tüm konularda ortaya çıkan yönetimsel mekanizma boşlukları ile idari önlemler,
  • Kulüplere TFF tarafından ödenen altyapıyı destekleme ve geliştirme ücretlerinin kulüplerin belli kısmı tarafından amacına uygun olarak kullanılmaması sonucu, altyapıya verilen değerin düşmesi ve sonuç olarak yerli futbolcu seviyesinde görülen önemli düşüşler ve rekabetten uzak kalmaları,
  • Kulüplerin maç kadrolarında bildirmek zorunda oldukları altyapı oyuncularının sembolik bir anlamdan öteye geçememesi ve gerekli ve yeterli fırsatın kendilerine tanınmaması gibi çok sayıda büyük ve kapsamlı sorun TFF başkanlık seçimleri sonrasında iş başı yapması beklenen yeni yönetimi bekliyor.

TFF Başkanlık Seçimlerinden de Önemli Olan Konu Yeni Spor Yasası Düzenlemesi

Dernek statüsünde yönetilen Türkiye’de kurulan tüm futbol kulüpleri için dernek statüsünden ziyade kuralları ve çerçevesi çizilmiş olan bir yasanın belirlenmesi büyük öneme sahip olabilir. Nitekim geçtiğimiz dönemlerde 3 büyük kulübün toplam borç stokları 10 milyar TL gibi korkunç düzeye ulaştı.

Bu seviyede bir borçlanma skalasının yakalanmasında şüphesiz ortaya çıkan kesin sonuç ise kulüplerin profesyonel anlayış içinde yönetilememesi olarak görülüyor.

TFF Başkanlık Seçimleri Ne Zaman?

Futbol adına son zamanlarda merak edilen konulardan bir tanesi de TFF başkanlık seçimlerinin ne zaman yapılacağı. Yıldırım Demirören’in TFF Başkanlığından istifa etmesinin ardından TFF başkanlığına vekaleten Hüsnü Güreli getirilmişti.

Resmi olarak adaylık başvurusu TFF başkanlık seçimleri için yapılmasa da kulis verilerine göre Nihat Özdemir ve belirlediği ekibin olacağı belirtiliyor. Yeni başkan ve yönetim kurulunun seçimlerinin yapılacağı TFF başkanlık seçimleri için kesin tarih ise TFF tarafından 1 Haziran 2019 olarak belirtildi.

Nihat Özdemir Kimdir?

Nihat Özdemir Kimdir?
Nihat Özdemir Kimdir?

Diyarbakır’da 5 Nisan 1950 tarihli olarak dünyaya gelen Özdemir, Makine Mühendisi olarak Ankara Üniversitesinden mezun oldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği görevlerini 2002 ile 2004 yılları arasından gerçekleştiren Özdemir, 1976 yılında kurulan LİMAK İnşaatın da sahibi olarak biliniyor. Nihat Özdemir, 2011 yılına kadar toplamda 17 yıl süre ile Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkanvekilliği görevini yürütmüştür.

Sabiha Gökçen Havalimanında da hisse sahibi olan Nihat Özdemir Türkiye’nin sayılı iş ve spor adamlarından bir tanesi olarak gösterilmektedir.