Kulvar Haber

Türkiye’de saç ekimi

Türkiye’de saç ekimi
89 views
30 Haziran 2019 - 17:19

Saç ekim uygulamalarındaki başarısı ile Türkiye dünyada sağlık turizminde ilk 5’te olan yerini koruyor. Türkiye’de saç ekimininin fiyatı ortalama 2 bin ile -2 bin 500 Euro aralığında yer alıyor.

Son analizler itibariyle standartın üzerinde hizmetler veren sağlık turizmi yüksek kalite ile dünyada yapılan saç ekimini 3’te 1 fiyatına sunuyor.

Türkiye’den çıkan ürünler kaliteli olduğu için networking ile Türkiye her geçen yıl artan bir ivme yakalamaya başladı.

Saç Ekim Sektöründe Avrupalı Turistlerin Büyük İlgisi Var

İlk başlarda Türkiye’de Ortadoğu vatandaşları saç ektirmeye başladı fakat son 3 yıldır Türkiye’de saç ektiren Avrupalı sayısı Ortadoğuluların 4-5 katına kadar çıktı.

Avrupa ülkelerinden özellikle İspanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere tüm Avrupa’dan Türkiye’ye yoğun bir şekilde saç ekim ve estetik cerrahisine tedavi amaçlı gelen pek çok kişi mevcuttur.

Avrupalı turistler estetik cerrahi ile ilgili de Türkiye’ye bir hayli ilgi gösteriyorlar. İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerinden gelen hastalar Türkiye’de özellikle vucudun çeşitli bölgelerinde estetik cerrahi veya silikon yaptırıyorlar.

Dövizde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle bazı periyotlarda turist gelişlerinde yoğunluk veya azalma yaşanabiliyor. Uzmanların açıklamalarına göre sağlık turizmi branşlarında özellikle de saç, kaş ve sakal ekimini Türkiye’de öğrenen bazı çalışanlar Avrupa ülkelerinde aynı teknikleri uyguluyorlar. Türkiye saç ekim ekonomisinden gelecek dövizi büyük oranda etkiliyorlar.

Ayrıca bazı belirsizlikler sektör çalışanlarının merdiven altı denilen yerlerde, klinik adı altında çalışan ama klinik olmayan ruhsatsız yerlerde bu işi yapmasına da neden oluyor.

Bu konuda acil çözümler üretilmezse Türkiye’ye saç ekim ekonomisi kaynaklı gelen gelir neredeyese durma noktasına gelebilir. Saç ektirme sadece turistler arasında değil Türkler arasında da yaygın olarak talep görüyor. Kendi iç talebi yüksek olmayan hiç bir sektörün kolay kolay dışarıda da başarılı olamayacağı gerçeği bu iş alanı için de geçerlidir.

Uzmanlara göre geçen seneki verilere bakıldığı zaman Türkiye’de saç ekiminde 1 milyar doların üzerinde hacim var. Bu hacim doğru bir şekilde yönetilirse artacak. Doğru bir şekilde yönetilmezse ise azalması kaçınılmaz.

Türkiye’nin sağlık turizmine ivme verecek hizmet metotlarının planlanması ve tanıtımların arttırılması saç ekim ekonomisi ve sağlık turizmine destek olacaktır.