Kulvar Haber

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan yaz tatili açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan yaz tatili açıklaması
24 views
20 Nisan 2020 - 14:06

Koronavirüs nedeniyle sosyal hayatta ertelenen bir diğer konu da öğrencilerin eğitimiydi. Bakan Selçuk “Üniversiteler ve okullar ne zaman açılacak, yaz tatilinde okul olacak mı?” sorusuna cevap verdi.

Peki, 2020 okullar ne zaman, 30 Nisan’da açılacak mı, yaz tatilinde okul var mı? Uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

2020’de okullar yazında devam edecek mi?


Koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz günlerde okullarda ara tatil öne çekildi ve daha sonra uzaktan eğitim sürecine geçildi. Fakat öğrenciler bu yıl okula devam edemeyecek mi, virüs salgını bittiğinde okullar açılacak mı, soruları kafa karıştırıyordu.

Elbette okulların açılması da Koronavirüs salgınının bitmesi ile ilgili ancak konu ile ilgili uzun süredir yetkililerden henüz kesin bir açıklama gelmemişti. Ancak görünen o ki, salgının tehlikeli boyutunun geçmesi için tahminler tutarlı bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis’te kabul edildi. İlgili düzenleme, öğretmenlerin 2 aylık yaz tatilini kısaltırken üniversitelerde, ilk ve ortaokulda yaz tatilinde eğitim verilebileceği anlamını da taşıyor. Yaşanan bu durum, birçok soruyu da beraberinde getirdi. Milyonlarca öğrenci ve velileri tarafından ‘Okullar ve üniversiteler ne zaman açılacak, yaz tatilinde okul devam edecek mi?’ sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

Peki, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde yazın eğitim olacak mı? Yaz tatili olmayacak mı? LGS ertelenecek mi?

Bilindiği gibi, Covid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Bakan Selçuk’tan son dakika açıklaması geldi. Okullar ne zaman açılacak, yaz tatilinde okul var mı? Okullar 30 Nisan’da açılır mı, uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitime ara verilmesi ile ilgili yaptığı konuşmada şunları kaydetti;
“Sorular çok zorlaşacak ya da sorular çok kolaylaşacak gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Bir sorunun zorluğunu, güçlüğünü, güçlük derecesini istatistiksel hesaplarla hayata geçiriyoruz. Birinci dönemin konularından olacak, konular belli, kazanımlar, ders kitapları belli. Bu kazanımların, konuların dışında soru sorulabilir mi? Kesinlikle sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi konulardan, kazanımlardan olacağı da belli. ‘Bu sene sorular daha zor olacak.’ Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak. Lütfen içiniz rahat olsun.”

Aynı zamanda, “Bakan Selçuk, “LGS’de konular azaldı’ diye soruların zor olma ihtimali var mı?” sorusu üzerine, böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmayacağını belirtti.

Bakan Selçuk, LGS için örnek çalışma soruları yayınlamaya devam edeceklerini kaydederken, sınavın online değil yüz yüze gerçekleştirileceğini açıkladı.

LGS Ertelenebilir mi?

“LGS’ye girerken sağlık tedbirleri nasıl alınacak?” sorusu üzerine Bakan Selçuk, okulların temizliği konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini, okullar açılmadan ve sınav yapılmadan önce kapsamlı çalışma gerçekleştirileceğini kaydetti. Bakan Selçuk, “LGS ertelenir mi?” sorusuna da, “Bu tümüyle sağlık durumunuzun gidişatına bağlı” cevabını verdi.

Okullar yazın açılacak mı? Okullar 30 Nisan’da açılır mı, uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

“Yaz tatilinde okul olacak mı?” sorusu üzerine de, telafi veya hızlandırılmış eğitimlerle öğrencilere kazanımların yeterli şekilde verilemeyeceğinin altını çizen Bakan Selçuk, bu nedenle uzaktan eğitim yaparak öğrencilere destek verdiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, “Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum” diye konuştu.

Ancak virüs seyrine bağlı olarak durum değişebilir

Bakan Selçuk, “Telafi eğitimler ne zaman başlayacak, neyi kapsayacak?” sorusuna ise, “Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek. Telafi eğitimi şu andaki durumun devam etmesi ya da etmemesine bağlı olarak değişir. Diyelim ki 30 Nisan’dan sonra okullar açıldı, o zaman telafi eğitimin süresi ve içeriği değişir. Mesela, diyelim ki açılmadı, ona göre değişir” dedi.

Bakan Selçuk, “Yazılılar ne olacak?” sorusuna ise, “Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız” sözleriyle konuştu.

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sınavlar online mı olacak? Yazın eğitim olacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK’te düzenlediği basın toplantısında konuştu. Konuşmasına 12 Mart’ta devletin kararıyla üniversitelerin de diğer okullar gibi eğitim öğretime ara verdiğini hatırlatarak başladı.

Saraç konuşmasına şöyle devam etti, “Yaz okulu da bunlardan birisi. Yaz okulları öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması, başarısızlıklarını bir şekilde telafi etmeleri veya birtakım kendi ellerinde olmadan devamsızlıklarını telafi etmeleri için öngörülmüş, sisteme kazandırılmış bir husus. Yaz okulu tecrübesi bu zorlu günlerde yaz öğretimi sürecine evrilerek, üniversitelerimizin bu sıkıntılı günleri aşmasına da yardımcı olacaktır.”

Öte yandan, Kovid-19 nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilmesine imkan sağlandığı belirtildi.