Kulvar Haber

Turner sendromu nedir?

Turner sendromu nedir?
53 views
15 Mayıs 2019 - 0:09

Kız bebeklerde görülme olasılığı fazla olan Turner Sendromu nedir? Turner Sendromu gelişimi yavaşlatarak boy ve kilonun diğer çocuklara oranla daha az olmasıdır. Anne karnında görülmeye başlayan bu hastalık, bebeği hayatı boyunca takip etmektedir.

Turner sendromu neden olur?

Turner sendromunun nedeni X kromozomundaki hasar veya bu kromozomun hiç olmamasıdır. 2500’de bir görülen bu hastalık, anne babadan alınan genlerin anormallikleridir. Eğer ailede alkol sigara tüketimi çok fazlaysa, bu doğan bebeği de etkilemektedir. Genellikle ileriki yaşlardaki annelerde görülmektedir. Normal bir kız çocuk babadan Y kromozomu anneden X kromozomunu alırken, turner sendromu olan bir çocuk hem anneden hem babadan X kromozomu alır.

Turner sendromu belirtileri nedir?

Belirtiler her çocukta farklılık gösterirken bazı çocuklarda daha geç anlaşılmaktadır. Doğum öncesi de bir takım belirtiler gösteren turner sendromu, anormal böbreklerle kendini belli ediyor.

  • Kalpte sıkıntılar ve boyunda ödem oluşması da bu belirtilerdendir. Doğum sonrası ve bebeklik belirtileri arasında şişkin el ve ayakların yanı sıra düşük kulaklar görülmektedir. Kafasına bakıldığında ise saç çizgisi daha düşük görülür.
  • El ve ayak parmakları daha küçük olurken göz kapakları diğer insanlara göre daha düşük olmaktadır. Çocuklarda ve gençlerde ise kısa boy, görme ve işitme problemleri görülmektedir.
  • Kilo alma sorunları olan turner sendromlu hastanın zekâ seviyesi yeterli olsa da öğrenme güçlükleri çekebiliyor. Yetişkinlerde ise osteoporoz, menapoz ve çocuk yapamama sorunları görülmektedir.

Turner Sendromu tedavisi nasıl?

Turner sendromunun belirtisinin fazla olmasından dolayı tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Hormon tedavisi yapılarak çocuğun kemik gelişimi ve büyümesi düzeltilmeye çalışılır. Ayrıca eksik, minerallerin ve proteinler arttırılarak daha düzenli bir hayat geçirmesi sağlanır.

Östrojen tedavisiyle meme gelişi desteklenerek kemiklerdeki mineralleri arttırılmaktadır. Bu sayede osteoporozda da iyileşme görülmektedir. Turner sendromunun kesin olarak tedavisi olmasa da getirdiği bazı bozukluklar düzeltilmektedir.

Turner Sendromu hamile kalabilir mi?

Turner sendromu hastalarında yumurtalıklar çalışmadığı için normal yollardan hamile kalamazlar. Fakat dışarıdan alınan yumurta bağışıyla hamile kalmak mümkündür. Östrojen tedavisine erken dönemlerde başlanması önem arz etmektedir. Çünkü bu sayede hasta, bebeği taşıyacak kadar rahim genişliğine sahip olabilir. Rahim genişliği yeterli seviyede olduğunda tüp bebek yöntemiyle başarı sağlanabilir. Diğer yöntemlere göre sıkı takibi gereken tüp bebekte, yumurta yapay olarak döllenir.

Turner Sendromu nasıl anlaşılır?

Kesin teşhisi zor olan turner sendromunun geneli çocuklukta anlaşılır. Teşhis dış görünüşten ve kalp rahatsızlıkları sonrasında yapılan testlerden anlaşılır. Diğer çocuklardan kısa boylu olması ve yumurtalıklarının olmaması teşhisi kolaylaştırmaktadır.