Kulvar Haber

Uçaklar Nasıl Uçar, Nasıl Havada Kalır?

Uçaklar Nasıl Uçar, Nasıl Havada Kalır?
88 views
14 Mayıs 2019 - 17:17

Hiç şüphesiz ki bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan teknolojik buluşlardan en önemlilerden bir tanesi, uçaklardır. Havada kalmaları, dönüş kabiliyetleri ve hatta tonlarca yükü taşıma kapasiteleri, insanlar için daha ilginç olmalarına sebep olmaktadır. Bu yazımızda uçaklar nasıl uçar? Uçaklar nasıl havada kalır ve iner? Gibi, bu muhteşem teknoloji hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını paylaşacağız.

Uçaklar Nasıl Uçar? Uçaklar Nasıl Havada Kalır?

Küçük büyük herkesin ilginç bulduğu ve hakkında en az merak ettikleri birkaç bilgi bulunan uçakların hareket etmesi, motorlarının uçağı ileriye doğru hareket ettirmesi ve kanatlarında bu harekete yardım etmesiyle gerçekleşmektedir.

Uçaklar nasıl uçar? Uçaklar nasıl havada kalır? Sorusuna cevap vermek için, motor ve kanat arasındaki bağı açıklamak gerekir. Uçak motorlarının içerisinde yer alan pervaneler, motor çalıştırıldıktan sonra dönmeye başlamaktadır.

Uçaklar Nasıl Havada Kalır?

Uçaklar Nasıl Havada Kalır?
Uçaklar Nasıl Havada Kalır?

Pervanelerin dönmesinden ziyade, şekli uçağın hareket etmesinde önemli rol oynamaktadır. Hareket eden pervaneler uçağın arkasında bulunan havayı sıkıştırmakta ve aynı zamanda ön bölgesindeki havayı da seyretmektedir. Bu sayede uçağın arka kısmında bulunan hava basıncı ön kısmına göre çok daha kuvvetli olmakta ve bu kuvvet, uçağın ileri doğru itilmesine sebep olmaktadır. Buraya kadar anlattıklarımız, uçağın ileri doğru ilerlemesini kapsamaktadır.

Ancak uçağın kalkış gücünü sağlayan faktörlerde, yine bu bahsettiğimiz unsurlardır. Uçak kanatları, bu noktada zannedildiğinden çok daha büyük ve önemli bir etkiye sahiptir. Muhteşem bir şekilde dizayn edilen uçak kanallarının en önemli özelliği, kanadın üzerindeki hava basıncının, kanat altındaki hava basıncından çok daha az olmasıdır. Motorların çalışması ve pervanenin çalışma prensibiyle uçağın arkasındaki basıncın yüksek olması durumu, kanatların altı için de geçerli bir durumdur. Yani uçak altındaki hava basıncının fazla olması uçağı iterken, kanatların altındaki basıncın kuvvetli olması da uçağın tamamen kalkmasını sağlamaktadır.

Uçağın havada kalması, bunlar düşünüldüğünde kalkmasından çok daha basittir. Zira hava boşluğundayken hava basıncının, çok daha iyi bir şekilde sağlanması söz konusudur.

Uçaklar Nasıl Döner?

Uçağın dönmesindeki etki eden faktör, yine basınca dayalı bir faktördür. Hatta uçakların genel çalışma prensibine baktığımızda, tamamen basınçtan kaynaklı oluşan bir sistemin mükemmel tasarımı sayesinde gerçekleştiğini görebiliriz. Uçak dönerken motorların sayesinde dönüş yönüne göre kanadın birisine normalden daha az basınç sağlanmasıyla, çok basıncın az olduğu yöne doğru dönmektedir. Motor çalışma gücüde, o anki önemli etkenlerden birisidir.

Uçaklar Nasıl İner?

Uçağın inmesinde ise, basınçların kalkışa göre tam tersinde ama dengede sağlanması söz konusudur. Yani kanat üstü basınç biraz daha artarken, kanat altı basınçta kontrollü bir şekilde düşmektedir. Bu durum ise, uçağın kontrollü ve sorunsuz bir şekilde iniş yapmasına imkan tanımaktadır. Yine aynı şekilde uçağın arkasındaki hava basıncı düşüp ön kısmındaki basıncın yavaş yavaş artırılmasıyla beraber, uçak büyük bir hızla değil pistin sonuna yaklaşmaya başladıkça düşmektedir.

Uçaklar Nasıl Durur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, uçağın iniş, kalkış, ilerlemesi ve havada kalması gibi imkanı sağlayan en önemli şey, motor pervaneleri ve hava akımının dengeli bir şekilde dağıtılmasıdır. Uçak nasıl durur? Sorusuna cevap verirken, dengenin çok önemli olduğunu ve bunu sağlayan 4 temel faktör bulunduğunu söyleyelim.

Motor Gücü

Uçağın kanatların etkisiyle havalanmasını ve havada kalmasını sağlayan basınç, motor gücüyle sağlanmaktadır.

Hava Direnci

Uçağın hava akımına karşı göstermiş olduğu ve geri sürükleme olarak da adlandırılan bu direnç, uçağın ileri doğru gitmesinde rol oynamaktadır.

Kaldırma Kuvveti

Uçağın kanatlarının özel bir tasarıma sahip olması, hava akışının uçağın kalkışına uygun bir şekilde olmasını sağlamaktadır.

Ağırlık

Uçağın komple ağırlığı, kalkması ve havada kalmasında etkilidir.

Peki bunlara bağlı kalarak uçak nasıl durur? Diyecek olursak, bu 4 temel faktöre bağlı olarak uçağın kalkışı, havada kalması ve inişi söz konusudur. Ancak bu faktörler aynı zamanda, uçağın durması konusunda da etkilidir. Tüm bunlarda önemli bir dengenin tersine sağlanması daha doğrusu hafifletilmesi neticesinde, uçağın frenleme sistemi de kullanılarak durması sağlanmaktadır.

Uçak nasıl uçar? Uçak nasıl havada kalır? Ve diğer merak edilenlere cevaplar verdik. Sizde konu hakkındaki düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz farklı şeyleri yorum bölümünden yazarak, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.