Kulvar Haber

Ülseratif Kolit nedir? Neden olur? İlaçları ve diyeti

Ülseratif Kolit nedir? Neden olur? İlaçları ve diyeti
19 views
13 Mayıs 2019 - 15:30

Ülseratif Kolit Nedir? Neden olur? İlaçları ve diyeti…Kalın bağırsak hastalığın olan ülseratif kolit, bulunduğu bölgede şişlik ve ağrıya neden olabilir. Sessiz durumlarda aktif ve kronik olarak devam eder. Kolitin literatürdeki adı iltihaplanmadır. Ayrıca iç astarda ülsere yol açarak hayatı olumsuz etkiler.

Ülseratif Kolit neden olur?

Ülseratif Kolit Neden Olur
Ülseratif Kolit Neden Olur


Ülseratif Kolit Nedir? Ülseratif Kolit neden olur? Arasında genetik faktörlerinde bulunduğu ülseratif kolit, bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle sağlıklı dokuya saldırmasıyla oluşmaktadır. Kesin olarak nedeni tam bilinmese de stresli kişilerde yanmayla birlikte geldiği bilinmektedir. Crohn hastalığında da aynı belirtiler görülebilmektedir.

Aspirin, antibiyotik ve doğum kontrol hapları nedenlerindendir. Bunun yanında diğer enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemiyle alakalı hastalıklar ülseratif kolite neden olabilir. Ayrıca alkol ve sigarada vücudu olumsuz olarak etkiler.

Ülseratif Kolit tedavisi

Hastalık ilaç veya ameliyatla tedavi edilmektedir. Hastalığın nedenleri kesin olarak bilinmediği için iltihap azaltıcı anti-inflamatuvar ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuz iltihap ve ödem azaltıcı başka ilaçlarda yazabilir. İlerleyen ülseratif kolit için kortizon tedavisi seçilmektedir. Antibiyotiklerde destekleyiciler arasındadır. Ayrıca bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarda tedavide kullanılmaktadır. İlerleyen ve işe yaramayan tedaviler için ameliyat yapılmaktadır.

Ülseratif Kolit ameliyatı

Ameliyat, ilerleyen vakalarda kullanılsa da kolay olmayan bir iştir. İlaçlar kullanıldığında geçen vakaların yanında ilaçlara rağmen geçmeyen vakalarda vardır. İlaç kullananlarda iyileşmeyen ülseratif kolit, ameliyatı daha da zor hale getirmektedir.

Ameliyatla kalın bağırsak alındıktan sonra, ince bağırsaktan alınan kese dışkılama bölümüne bağlanır. İkinci bir aşamada aşağı bağlanan keseyi korumak için bir kese daha açılmaktadır. Daha sonra kese kapatılır. Ameliyat ise yüzde 95 oranında başarı sağlayarak hastanın ömür boyu yaşama ihtimali artar.

Ülseratif Kolit ilaçları

Ülseratif kolit tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri korkikosterodilerdir. Bu ilaçlar atakları önlemektedir. Korkikosteroid lavman ve köpükler yan etkisiz ilaçlardandır. Ayrıca sulphasalazine, mesalazine ve azathioptin diğer ülseratif kolit ilaçlarındandır.

Ülseratif Kolit diyeti nedir?

Bu hastalıktaki kişilerin yiyeceği gıdalar sınırlıdır. Ülseratif kolitte alkol, kafein ve asitli içecekler yasaktır. Süt ürünleri, kuru fasulye, baklagiller bağırsakta gaz yapımını arttırdığı için riskli yiyecekler arasındadır. Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler, soğan, çikolata ve baharatlar bağırsağa zarar veren gıdalar arasındadır.

Lahana, brokoli ve kurutulmuş meyvelerde ülseratif kolit için risk faktörüdür. Bu hastalıktaki insanlar sıvı alımını bol suyla yapmalı, az ve sık yemelidir. Uzmanlar, hastalar için yoğurt, balık, yumurta ve yağsız et yemelerini uygun görmüşlerdir. Kavun, karpuz, sarımsak yenmemeli ve tuz, lif oranı azaltılmalıdır.