Kulvar Haber

Usta Ses Sanatçısı Yaşar Özel Hayatını Kaybetti! Yaşar Özel Kimdir?

Usta Ses Sanatçısı Yaşar Özel Hayatını Kaybetti! Yaşar Özel Kimdir?
10 views
17 Nisan 2019 - 11:32

Usta Ses Sanatçısı Yaşar Özel Hayatını Kaybetti! Yaşar Özel Kimdir? 1980’li yıllara adeta damga vuran ve geniş hayran kitlesine erişen usta sanatçı Yaşar Özel, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

85 yaşında olan sanatçı, ilerleyen rahatsızlığı nedeniyle uzun bir süredir tedavi altında tutuluyordu. Emirgan da bulunan özel konutunda hayatını kaybeden Yaşar Özel için cenaze töreni tertip edilecek.

Yarın öğlen namazına müteakip olarak kılınacak olan cenaze namazı ve Emirgan Camisinden kalkacak naaş, Ayazağa Mezarlığına defnedilecek.  Sevenlerini ve yakınlarını üzüntüye boğan ölüm haberinin ardından, cenaze törenin geniş katılımlı olması bekleniyor.

Yaşar Özel Kimdir? Kısa Yaşam Öyküsü

85 yaşında hayata gözlerini yuman Yaşar Özel, 1934 yılında Diyarbakır da dünyaya merhaba dedi. İlk, orta ve lise dereceli eğitimini, Diyarbakır da tamamlayarak, tutkun olduğu müzik sevdasının peşinden gitmek üzere, Ankara’ya ilk kez 1955 yılında geldi.

Ankara’ya ilk gelişinin ardından bir süre farklı işlerle uğraşan Özel, 1959 yılında Ankara Radyosuna girmeyi başardı. Ses sanatçılığı ve sunuculuk gibi görevleri üstlenen Özel, kariyeri için asıl büyük sıçramayı, 1979 yılında İstanbul Radyosuna geçmesi ile gerçekleştirdi. Sesinin tonu ve rengi ile farklı bir yere sahip olan sanatçı, Türk Sanat Müziğinin önemli bir temsilcisi haline geldi.

Sesinin tonu ve rengi ile farklı bir yere sahip olan sanatçı, Türk Sanat Müziğinin önemli bir temsilcisi haline geldi.

Türk Sanat Müziği özünde farklı bir yorumlama anlayışına sahip olan Yaşar Özel, müziğin yeni nesillere de aktarılması şeklinde bir misyon üstlendi. Müzikte yenilik ve yeniyi arama çabası onun sanat yönünü anlatmak için öne çıkan unsurlardır.

İleri dönemde ise Yaşar Özel, İBB Kültür Sanatçısı unvanını kazanarak, konserler verdi. 2010 yılında, Caddebostan Gönüllü Merkezinde, şeflik makamında Yaşar Özel TSM Sanat Topluluğunun, konser çalışmalarını icra etti.   

Türk Sanat Müziğine verdiği büyük katkıların yanı sıra, son dönemde yaptığı çalışmalarla da saygıyla anılan Yaşar Özel, sanat hayatına pek çok başarıyı sığdırmayı başardı. Gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında düzenlediği konser ve turneler yoğun ilgi gördü. Konserleri ile Türk Sanat Müziğini yeni nesillere de tanıttı. Yaşar Özel özel hayatında da, evli ve iki çocuk babası idi.