Kulvar Haber

Uyuz Nasıl Geçer? Nasıl Etki Eder? Nasıl Bulaşır? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nedir?

Uyuz Nasıl Geçer? Nasıl Etki Eder? Nasıl Bulaşır? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nedir?
113 views
16 Nisan 2019 - 0:08

Uyuz Nasıl Geçer? Nasıl Etki Eder? Nasıl Bulaşır? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nedir?

Uyuz derinin kaşıntı akarı tarafından istila edilmesidir ( Sarcoptes scabiei – Hominis ‘İnsan Kaşıntı Akarı’ ). Mikroskobik uyuz akarları cildin üst tabakasına yerleşir ve yumurtalarını bırakır. Uyuzun en sık görülen belirtileri yoğun kaşıntı ve sivilce benzeri deri döküntüsüdür. Uyuz akarları genellikle uyuz yaşayan bir kişiyle doğrudan, uzun süreli, deriden cilde temas yoluyla yayılır.

Uyuz dünya çapında görülebilir ve tüm ırklardan ve sosyal sınıflardan insanları etkiler. Uyuz yakın vücut ve cilt temasının sık olduğu kalabalık koşullar altında hızla yayılabilir. Huzurevleri, geniş bakım tesisleri ve hapishaneler gibi kurumlar sıklıkla uyuz salgınları alanıdır. Çocuk bakım tesisleri ve okullar ayrıca uyuz istilasının en yaygın alanlarıdır.

Kabuklu uyuz (Norveç Uyuzu) nedir?

Kabuklu uyuz, bağışıklığı baskılanmış (zayıf bir bağışıklık sistemine sahip), yaşlı veya özürlü kişilerde meydana gelebilecek ciddi bir uyuz türüdür. Kabuklu uyuz, çok sayıda kabuklu akar ve yumurta içeren kalın cilt kabuklarına sahiptir.

Kabuklu uyuz diğer uyuz türlerine göre daha bulaşıcıdır ve istilayı hem doğrudan cilde temas ederek hem de kıyafetleri, yatak örtüleri ve mobilyalar gibi ögelerin kontaminasyonuyla kolayca bulaştırabilir.

Kabuklu uyuzu olan kişiler, normal kızarıklık veya kaşıntı (kaşıntı) gibi uyuz belirtilerinin olağan belirtilerini göstermeyebilir.

Enfestasyondan ne kadar sonra uyuz belirtileri başlar?

Bir kişi daha önce hiç uyuz yaşamamışsa, semptomların başlaması 4-6 hafta kadar sürebilir. Henüz istila etmemiş bir kişinin henüz semptomları olmasa bile, bu süre zarfında uyuz bulabileceğini hatırlamak önemlidir.

Daha önce uyuz hastası olan bir kişide, semptomlar genellikle maruz kaldıktan sonra çok daha erken (1-4 gün) ortaya çıkar.

Uyuz istilasının belirtileri ve semptomları nelerdir?

Uyuz en yaygın belirtileri, özellikle geceleri yoğun kaşıntı ve sivilce benzeri (papüler) kaşıntılı kızarıklıklardır. Kaşıntı ve kızarıklık, vücudun çoğunu etkileyebilir veya el bileği, dirsek, koltuk altı, parmaklar arasında, meme ucu, penis, bel, kemer hattı ve kalçalar gibi ortak alanlarla sınırlı olabilir.

Döküntü ayrıca küçük kabarcıklar (veziküller) ve ölçekler içerebilir. Kızarıklığın çizilmesi cilt yaralarına neden olabilir; Bazen bu yaralar bakteri tarafından enfekte olur.

Deride bazen küçük yanıklar görülür; bunlara derinin yüzeyinin altındaki dişi akarların tünel açma girişimleri neden olur. Bu yuvalar cilt yüzeyinde minik yükseltilmiş ve çarpık (yılan gibi) grimsi beyaz veya ten renkli çizgiler olarak görünür.

Uyuz Vücutta En Çok Nerelerde Görülür?

Akarlar genellikle az sayıdadır (kişi başına sadece 10-15 akar), bu yuvaları bulmak zor olabilir. En sık parmaklar arasındaki ağda, bilek, dirsek veya diz üzerindeki deri kıvrımlarında ve penis, meme veya omuz bıçaklarında bulunurlar.

Baş, yüz, boyun, avuç içi ve tabanlar genellikle bebeklerde ve çok küçük çocuklarda uyuz akarlarının bulunabileceği bölgelerdir. Ancak genellikle yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda bu kısımlarda olmaz.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz genellikle, uyuz olan bir kişiyle doğrudan, uzun süreli, cilde temas yoluyla yayılır. Temas genellikle uzamalıdır; Hızlı bir el sıkışma veya sarılma genellikle uyuz yaymaz. Uyuz kolayca cinsel eşler ve hane üyelerine yayılır. Yetişkinlerde uyuz sık sık cinsel olarak kazanılır.

Uyuz bazen, enfekte bir kişi tarafından kullanılan giysiler, havlular veya yataklar gibi eşyalar paylaşılarak dolaylı olarak yayılır; Bununla birlikte, bu tür dolaylı yayılma, istila edilen kişi kabuklu uyuz ise çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkabilir.

Uyuz istilası nasıl teşhis edilir?

Uyuz istilasının teşhisi genellikle kızarıklığın geleneksel görünümüne ve dağılımına ve yanıkların varlığına bağlı olarak yapılır.

Mümkün olduğunda, uyuz tanısı, akar, akar yumurtaları veya akar fekal maddesi (scybala) tanımlanarak doğrulanmalıdır. Bu, bir iğnenin ucunu kullanarak çukurunun ucundan dikkatlice çıkarılarak veya akarlar, yumurtalar veya akar fekal maddesi için mikroskop altında incelemek üzere deride kazıma elde edilerek yapılabilir.

Akarlar, yumurtalar veya dışkı maddesi bulunmasa bile, bir insanın hala istila edilebileceğini hatırlamak önemlidir; Tipik olarak sağlıklı olan enfekte bir kişinin tüm vücudunda tipik olarak 10-15 akardan daha az akar bulunabilir. Bununla birlikte, kabuklu uyuz olan kişilerde binlerce akar bulunabilir ve bulaşıcılık oranı oldukça yüksektir.

Uyuz akarları ne kadar süre yaşayabilir?

Bir insanda uyuz akarları 1-2 ay yaşayabilir. Uyuz akarları 10 dakika boyunca 50 °C (122 °F) sıcaklığa maruz kalırsa ölürler.

Uyuz tedavi edilebilir mi?

Tedavi mümkün ve genellikle kolaydır. Doğrudan akarları hedef alan tedaviler olduğu yumurtaları hedef alan tedavi de uygulanabilir.

Her zaman doktor ve eczacı tarafından verilen talimatların yanı sıra kutuda yer alan veya etikete basılı olanları da dikkatlice takip edin. Yetişkinlere ve daha büyük çocuklara tedavi yapılırken, vücuttaki tüm bölgelere boyundan ayak ve ayak parmaklarına kadar kremi veya losyon uygulanır.

Bebeklere ve küçük çocuklara uygulanan tedavilerde, krem ​​veya losyon da baş ve boyuna uygulanır. İlaç yıkanmadan önce önerilen süre boyunca vücutta bırakılmalıdır. Temiz giysiler tedaviden sonra giyilmelidir.

Enfekte olan kişiye ek olarak, özellikle de enfekte olmuş kişiyle uzun süreli cilt-ten teması geçirmiş olan kişiler ve ev üyeleri için de tedavi önerilmektedir. Yeniden enfekte olmayı önlemek için tüm temas eden kişilerle aynı anda tedavi edilmelidir. Tedaviden 2-4 hafta sonra kaşıntı devam ederse veya yeni yanıklar veya döküntüler ortaya çıkmaya devam ederse süreç farklı testler ve tedavi yöntemleri ile devam ettirilir.

İnsanları tedavi etmek için asla veterinerlik veya tarımsal kullanım amaçlı bir ilaç kullanmayın!

Tedaviden ne kadar sonra daha iyi hissedeceğim?

Kaşıntı ilk tedaviden sonra 2-4 haftadan daha fazla devam ederse veya yeni yanıklar veya döküntüler ortaya çıkmaya devam ederse, tekrar tedavi gerekli olabilir.

Hayvanlardan Uyuz Bulaşır mı?

Hayır. Hayvanlar insan uyuzunu yaymaz. Evcil hayvanlar, insanlarda hayatta kalamayan veya üremeyen fakat hayvanlarda etkili olan farklı türlerde uyuz akarları tarafından istila edilebilir. Eğer “uyuz” olan bir hayvan bir insanla yakın temasa girerse, hayvan akarı kişinin derisinin altına girerek geçici kaşıntı ve cilt tahrişine neden olabilir.

Ancak, hayvan akarı bir insanda üremez ve birkaç gün içinde kendi başına ölür. Kişinin tedavi edilmesine gerek olmasa da hayvan tedavi edilmelidir, çünkü akarları kişinin derisine girmeye devam edebilir ve hayvan başarıyla tedavi edilinceye kadar semptomlara neden olabilir.

Uyuz halka açık bir havuzda yüzerek yayılabilir mi?

Uyuz, uyuz yaşayan bir kişiyle cilde uzun süre temas ederek yayılır. Uyuz bazen de uyuz olan bir kişi tarafından kullanılan giysiler, yatak örtüleri veya havlular gibi maddelerle temas halinde yayılabilir, ancak bu tür yayılma, istilacı kişi kabuklu uyuz olmadıkça çok nadirdir.

Uyuz akarlarının bir yüzme havuzunda su ile yayılması çok olası değildir. Kabuklu uyuz olan bir kişi dışında, istila edilmiş bir insanda sadece yaklaşık 10-15 uyuz akarı vardır; ıslak cildin altından herhangi birinin çıkması son derece düşük bir ihtimaldir.

Yaygın olmamakla birlikte, uyuz, uyuz olan bir kişi tarafından kullanılan bir havlu veya giysi öğesini paylaşarak da yayılabilir.

Uyuz akarlarını evimden veya halıdan nasıl çıkarabilirim?

Uyuz akarları insan derisi dışında 2-3 günden daha uzun süre hayatta kalamazlar. Uyuz olan bir kişi tarafından kullanılan yatak örtüleri, giysiler ve havlular gibi maddeler, sıcak suda makinede yıkama ve sıcak döngü veya kuru temizleme ile kurutma ile dezenfekte edilebilir.

Yıkanamayan veya kuru temizleme yapılamayan ürünler en az 72 saat boyunca herhangi bir vücut temasından çıkarılarak dekontamine edilebilir.

Kabuklu uyuz olan kişiler çok bulaşıcı olduğu için, bu kişilerin kullandığı odalarda mobilyaların ve halıların dikkatli bir şekilde temizlenmesi önerilir.

Tedaviye Ne Zaman Başlanır?

Bulaşma riskini azaltmak için ne zaman profilaktik tedavi verilmesi gerektiğini belirlemek için aşağıdakileri anlayan bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile erken konsültasyon yapılmalıdır:

  • Bir kişinin maruz kaldığı uyuz türü (yani kabuklu olmayan veya kabuklu);
  • Kişinin uyuz akarlarını aldığı kişi ile yakınlığı, cildin maruz kalma derecesi ve süresi;
  • Maruz kalmanın hastanın uyuz öncesi tedavi edilmesinden önce veya sonra olup olmadığı;
  • Maruz kalan kişinin asemptomatik inkübasyon döneminde başkalarına maruz kalması muhtemel bir ortamda çalışıp çalışmadığı. Örneğin, bir bakım evinde veya hastanede çalışan bir hemşire veya bakıcı, tesiste daha fazla uyuzlaşma riskini azaltmak için sıklıkla profilaktik olarak tedavi edilir.