Kulvar Haber

Uzman Çavuş Alımları – Uzman Çavuş Başvuru Şartları

Uzman Çavuş Alımları – Uzman Çavuş Başvuru Şartları
66 views
07 Eylül 2019 - 11:40

Yeni askerlik sistemi ile gelen yenilikler, uzman çavuş alımları ve uzman çavuş başvuru şartları için birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Uzman çavuş başvuruları hakkında detayları, bu kamu haber yazımızda tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

Uzman Çavuş Başvuru Nereye Yapılmaktadır?

Uzman çavuş alımları için başvuru yapmak isteyen ve gerekli şartları sağlayan vatandaşlar başvurularını, personeltemin.msb.gov.tr adresinden online olarak yapacaklardır. Buradan çevrimiçi başvuru yapacak kişilerin, sözleşmeli er ya da erbaş olarak göreve devam ediyor olmamaları gerekmektedir.

Hali hazırda sözleşmeli er ya da erbaş olarak TSK bünyesinde hizmet veren kişiler ise, uzman çavuş başvurusu için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru sonrasında yapılacak seçimler gerek MSB internet sitesinden ve gerekse kayıtlı bulunan cep telefonlarına SMS olarak gönderilecek olup, adrese ya da e-postaya tebligat YAPILMAYACAKTIR.

Uzman Çavuş Başvuru Şartları ve Detaylar

  • Uzman çavuş alımları, en az lise ve dengi okullardan mezun olan kişileri kapsamaktadır.
  • Kara Kuvvetleri için yapılacak alımlarda, Deniz ve Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapan sözleşmeli erlerin başvurusu kabul edilmemektedir.
  • Bedelli askerlik yapanlar, uzman çavuş başvurusu yapabilirler. Halen askerliğini bedelli olarak yapan kişilerde başvuru yapabilir olup, başvuru esnasında askerlik bilgisine “askerliği devam ediyor” seçeneğini işaretlemelidir.
  • Askerliğini yapmamış kişiler, uzman çavuşluk için başvuru yapamazlar.
  • Başvuru sahibinin erkek ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması şartı bulunmaktadır
  • Askerliğini yapmış olan kişilerin başvuru yapabilmesi için tüm şartları sağlıyor olsalar dahi, terhis olmalarının üzerinden 5 yıl geçmemiş olması gerekir
  • Askerlik hizmeti devam eden başvuru sahiplerinin, Birlik komutanlarınca düzenlenen nitelik belgesinde “Uzman erbaş olabilir” kararının bulunması ve en az 80 not almış olmaları şartı bulunmaktadır.
  • Başvuru sahibi daha önceden TSK bünyesinde yedek subay, subay, astsubay ve uzman erbaş olarak görev almamış olması gerekir
  • Tercihen Yunanca, Rusça, Arapça, Farsça, Boşnakça ve Bulgarca gibi yapancı dillerden en az birisini biliyor olmak (sadece tercihen olup, kesin şart değildir)
  • Tercihen başvuru sahibinin en az B sınıfı ehliyetinin olması

Gibi farklı birçok nitelik aranmaktadır. Başvuru sahibinde aranan nitelikler, ihtiyaç duyulan branşa göre tercihen olmaktadır.