Kulvar Haber

Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!

Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!
82 views
04 Nisan 2019 - 23:51

Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor! Türk siyasetinin yakın tarihine damga vurmuş siyaset ve devlet adamı ile eski asker Alparslan Türkeş ölümünün 22. yıl dönümünde, ülke genelinde yapılan tören ve dualarla tekrar anılıyor.

MHP’nin kurucu başkanı olarak tarihte yerini alan Türkeş, vefatının 22. Yıl dönümünde anılıyor.

MHP’nin kurucu başkanı olmasının yanı sıra, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü gibi kurumların kuruluşu da Türkeş öncülüğünde gerçekleşmiştir. Türkiye’nin son 50 yılında önemli bir yere sahip olan merhum lider ile ilgili diğer bilgiler haberinde detayında yer alıyor.

Alparslan Türkeş Kimdir?

Ülkücü Hareketin Lideri: Alparslan Türkeş’in Sarsıcı Yaşam Öyküsü

Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!
Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!

Aslen Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi Yukarı Köşkerli köyüne mensup olan Türkeş ailesi, Sultan Abdülaziz döneminde yaşanan toprak kavgaları ve çıkan anlaşmazlık nedeniyle Kıbrıs’a dönemin yönetimi tarafından sürgün edilir.

Sürgünün yaşanması sonrasında, 25 Kasım 1917 yılında, Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ile Fatma Zehra Hanım’ın oğulları olarak Ali Arslan adından bir erkek çocuk Lefkoşe’de dünyaya gelir.

Eğitim hayatının ilk dönemleri sayılabilecek ilk orta ve lise eğitimlerini, Türkçülük fikrine yoğun bir şekilde sahip olan hocalardan alır. Osman Zeki Bey tarafından adı, Türk tarihinin sembol isimlerinden bir tanesi olan Alparslan düşünülerek, Alparslan olarak değiştirilir.

1933 yılına ailesi ile birlikte İstanbul’a göçen Türkeş, aynı yıl Kuleli Askerî Lisesi’ne kaydı yapılır. 1936 yılında Türk Kara Kuvvetleri saflarına asteğmen rütbesi ile katıldığında henüz 19 yaşındadır.

Ardından Harp Akademisinde eğitimine devam eden Türkeş, 1938 yılındagenç ve heyecanlı bir teğmen olarak kıta hayatına başlar. 1944 yılında Muzaffer Hanım ile evlenen Türkeş’in, Yıldırım Tuğrul, Ayzit, Selcen, Umay ve Sevenbige isimlerinde çocukları olur.

Yıllar 1944’ü gösterdiğinde üsteğmen rütbesinde olan Alparslan Türkeş, Nejdet Sancar ve Hüseyin Nihal Atsız gibi isimlerle beraber, Turancılık ve Irkçılık davasında yargılanarak toplamda 9 ay 10 gün süre ile hapse mahkûm edilmiştir.

Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!
Vefatının 22. Yılında Alparslan Türkeş Anılıyor!

1947 yılına Alparslan Türkeş ve 15 silahlı kuvvetler mensubu ABD’ye gönderilir. ABD Kara Harp Akademisinde 2 yıl süre ile eğitim göre Türkeş, 1951 yılında da Kurmay subaylık sınavlarını kazanarak, 1955 yılında Harp Akademisinde, Kurmay Binbaşı olarak ayrılır.

ABD Pentagon’da bulunan NATO’nun Türk Temsil Heyeti üyeliğine atanır ve devam eden süreçte ekonomi eğitimi alma fırsatı yakalar. 1959 yılında Almanya’da bulunan Nükleer ve Atom okulunda da başarılı olur ve Kurmay Albay olarak yurda döner.

27 Mayıs 1960’da Alparslan Türkeş

Milli Birlik Komitesi tarafından 1960 yılında ülke yönetimine el konur. Başbakanlık Müsteşarlığı görevi de o dönem ki kadroda Alparslan Türkeş’e verilmiştir. Darbe Bildirisini radyodan seslendiren Türkeş ile komitenin diğer üyeleri arasında çıkan anlaşmazlıklar sonrasında, Türkeş emekliye sevk edilir. Ardından da Hindistan Büyükelçiliği müşaviri olarak Hindistan’a adeta sürgün edilmiştir.

1963 yılında tekrar yurda dönüş yapan Türkeş, dava arkadaşları olarak tanımladığı yakın çalışma grubu ile birlikte, fikirlerini parti etrafında toplayabilmek adına ilk olarak Huzur ve Yükseliş adını verdikleri derneği kurdu.

Talat aydemir ve ekibi tarafından girişilen başarısız darbede yer aldığı iddiasıyla tutuklandı ve 4 ay Mamak Askeri Cezaevinde kaldı. Dava neticesinde aklanan Türkeş, tekrar parti çalışmalarına ağırlık verdi.

CKMP Genel Başkanı Alparslan Türkeş!

1965 yılında Alparslan Türkeş Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katıldı ve ilk kurultayda Genel Başkan olarak seçildi. Partisi ile seçimlere giren Türkeş, Ankara Milletvekili olarak da ilk kez Meclise girdi. CKMP’ nin resmi amblemi, 1969 yılında Türkçe tarafından 3 hilal olarak yeniden düzenlendi.

MHP kurulması ile birlikte ülkücü nizam ve anlayış çerçevesinde Alparslan Türkeş kamuoyunda daha çok ses getirdi.

1975 ve 1977 yılları içinde muhtelif zamanlarda Süleyman Demirel Başbakanlığında koalisyon birlikteliği kurdu. Bu süreçte Devlet Bakanlığı ile Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Dokuz Işık adı verilen örgütlenme ile üniversitelerde etkisi giderek artan Komünist ve Leninist anlayışlara karşı, gençlere Türk Milliyetçiliği ve İslam inancı hakkında bilgilendirici konferanslar verdi. Bir kısım kitle, Türkeş tarafından verilen konferans ve toplantılardan oldukça etkilendi.

12 Eylül Askeri Darbesi ve Sonrasında Alparslan Türkeş!

12 Eylül 1980 tarihinde dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren başkanlığında girişilen darbe ile meşru hükümetin yetkilerine el kondu. Dönemin siyasi liderlerine de tutuklama kararı çıkarıldı.

Alparslan Türkeş tutuklama kararının ardından, 15 Eylül tarihinde teslim oldu. Sırası ile Uzunada, Ankara Askeri Dil Okulu ve hastalığı nedeniyle Mevki Askeri Hastanesinde, toplamda 4,5 yıl süre ile hapis yattı. Yargılandıkları davada Alparslan Türkeş ve 218 ülkücü arkadaşının idamı istendi.

9 Nisan 1985’e gelindiğinde, Türkeş beraat etti. 2 yıl sonra da diğer siyasi liderlere olduğu gibi, siyasi yasak kaldırıldı. Milliyetçi Çalışma Partisinin genel başkanı olarak seçilen Alparslan Türkeş, 1991 yılı genel seçimlerinde, Yozgat Milletvekili seçilerek tekrar parlamentoya girdi.

1992 yılında siyasi yasakların kaldırılmasının ardından, MÇP’nin isim ve amblem hakları MHP olarak değiştirildi. MHP Genel Başkanı olarak 5 yıl daha görevini sürdüren Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 yılında evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. Alparslan Türkeş’in kabri Ankara Anıttepe’de bulunmaktadır.