Kulvar Haber

Virüs haritasında önemli değişiklik

Virüs haritasında önemli değişiklik
14 views
17 Haziran 2020 - 20:01

Vaka sayılarında yoğunluk haritasının İstanbul’dan Anadolu’ya kaydığı belirtiliyor. Uzmanlar bunun nedeni olarak kısıtlamaların kalkmasının ardından vatandaşların memleketlerine gitmelerini görüyor. Bir diğer etken de evlilik, cenaze gibi kalabalık ortamlarda kurullar yok sayılıyor.

Korona virüs, salgın süresince İstanbul’da yoğunlaştı. Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 60-65’i istanbul’da görüldü. Uzmanlar son bir haftadır vaka yoğunluğunun Anadolu’ya kaydığı belirtiliyor. Bu yoğunluk nedeniyle birçok kentte maske zorunlu hale getirildi, denetimler artırıldı. Peki, vaka sayısının Anadolu’ya kaymasının sebebi ne ?

Cevabı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul verdi. 

“İstanbul’daki olguların -o tespit edemediğimiz, olup da bizim bulamadığımız olguların- hareket sınırlılığının kalkmasıyla beraber yani seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla beraber Anadolu’ya yayılmasıydı. Bizim temel korkularımızdan biriydi sanırım bu böyle oluştu.”

“Düğün ve taziyelerde kural ihlalleri vakaları artırıyor”

Tek neden hareketlilik de değil. Yeni normalin kurallarına yeterince uyulmaması, vakaların Anadolu’da artışına neden oluyor.

“Yeni olgulardaki en büyük sorun sosyal mesafeye uyulmaması toplu organizasyonların olmaya başlaması. Yani baktığımızda Diyarbakır olsun Van olsun yeni olguların artış nedeni temelde orada düzenlenen taziye ziyaretleri veya düğün dernek gibi bir takım toplu organizasyonlarda bu kurallara hiç uyulmaması ve oradaki bir tek pozitif insanın oradaki insanlara hastalığı yayması”

Uzmanlar önlemlere gereken özenin gösterilmemesi durumunda, virüsün yayılımının süreceği konusunda uyarıyor.