Kulvar Haber

Whatsapp Çöktü mü? İnternette Yavaşlama Genel miydi?

Whatsapp Çöktü mü? İnternette Yavaşlama Genel miydi?
11 views
15 Nisan 2019 - 0:33

Whatsapp Çöktü mü? İnternette Yavaşlama Genel miydi? Milyarlarca kişi tarafından kullanılan, anlık iletişim fırsatı sağlayan platform olan Whatsapp çöktü mü şeklinde sorular gün boyunca gündemi meşgul etti.

Ülkemizde de büyük bir kullanıcı sayısına sahip olan platform ile resmi ve video göndermenin yanı sıra ses kaydetme özellikleri de bulunuyor.

Whatsapp Çöktü mü? İnternette Yavaşlama Genel miydi?
Whatsapp Çöktü mü? İnternette Yavaşlama Genel miydi?

Ücretsiz olarak açık kodlu destek sağlayan Whatsapp kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.  İnternet bağlantısı ile sürekli olarak kullanılabilen Whatsapp, gün boyu süren iletim sıkıntısı nedeniyle dikkat çekti.

Kullanıcıların ilk seferde önemsemediği problem 2 saat boyunca devam etti. Kullanıcılar, görüntünün yanı sıra video da paylaşamadı.

Ancak gün içinde alınan haber sonrasında, yaşanan sorunun dünya genelinde olduğu belirlendi. Instagram, Facebook ve Whatsapp da genel bir bağlantı ve iletişim kopukluğu sorununun yaşandığı anlaşıldı.

Yapılan düzenleme ve diğer girişimlerin ardından, 2 saatlik kesinti sonrası, kullanıcılar yeniden Whatsapp’ı aktif bir şekilde kullanmaya başladı.

Whatsapp Sorunu ile İlgili Bakanlık Bilgi Verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN ülke genelinde yaşanan Whatsapp çöktü mü sorunsalı üzerine, resmi bir açıklama yaptı.

Sayan, dünya genelinde Whatsapp, Instagram ve Facebook bağlantısında, kullanıcıların gecikme ve arıza sorunu ile karşılaştığının bilgisini verdi.

Sorunun genel olmasına dikkat çeken yetkili, Ülkemizde operatör hatasından kaynaklı bir sorunun yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

Yerli yazılımların ne denli önemli olduğunu vurgulayan bakan yardımcısı, Operatör Servislerinde kullanılan ve yerli imzanın bulunduğu yazılımlar sayesinde, özellikle son dönemlerde, operatör kaynaklı sorun yaşanmadığını altını çizdi.

Ulaştırma Bakanlığından Açıklama Geldi Sorun Bulgaristan ve Romanya Kaynaklı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir” denildi.