Kulvar Haber

Yağlı Cilt Bakımı Öneri ve Püf Noktalar Temizleme Ürünleri

Yağlı Cilt Bakımı Öneri ve Püf Noktalar Temizleme Ürünleri
28 views
08 Nisan 2019 - 23:56

Yağlı Cilt Bakımı Öneri ve Püf Noktalar! Yapısal bir özellik olan yağlı cilt en rahatsız edici cilt problemlerinden bir tanesidir. Fakat hormonlar, cilt için kullanılan bakım ve temizleme ürünleri, beslenme alışkanlıkları ve mevsim değişiklikleri de cildin yağ oranını etkilemektedir.

Yağlı Cilt Bakımı Öneri ve Püf Noktalar Temizleme Ürünleri
Yağlı Cilt Bakımı Öneri ve Püf Noktalar Temizleme Ürünleri

Ayrıca sıcak ve nemli havalarda da cildinizi yapışkan hissedebilir, parlak bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz. Cilt tipinizi bilip ona uygun bakım ürünleri kullanmalısınız. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bunu yapmanız gerekir. Gerekli önlemleri alarak yağlı cilt görünümünden kurtulabilirsiniz.

Yağlı Cilt Özellikleri

Özellikle genç yaşlarda en çok görülen cilt tiplerinden biri yağlı cilttir. Yağlı ciltlerin yağ ve ter bezeleri normal ciltlere oranla daha aktif çalışmaktadır. Hormonların ve metabolizmanın hızlanmasıyla sebum salgısı artmaktadır. Salgılanan bu sebumlar cildi parlatır.

Yağlı ciltlerde makyaj kolay silinir ve cilt zamanla koyulaşır. Salgılanan sebumlar kirle birleşerek ciltteki gözenekleri tıkar. Buda ciltte sivilce oluşumuna neden olur.

Gözenekler geniş olduğundan dolayı siyah nokta oluşumu da kolay olur. Yağlı ciltler diğer cilt tiplerine göre daha canlı görünmektedir. Ayrıca cilt daha yavaş yaşlandığı için de ince kırışıklıklar da yavaş oluşur. Genç yaşlarda görülen yağlı cilt tipi sebum salgısının azalmasıyla yaşlandıkça normal cilt tipine dönüşebilir.   

Yağlı Cildin Bakımı

Yağlı ciltler fazla nem kaybetmektedir ve vücut bu nem boşluğunu doldurmak için fazla sebum üretmektedir. Bu sebumun gözenekleri tıkaması sonucu sivilce ve siyah nokta gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yağlı ciltlerin en önemli bakım önerilerinden biri cildi yoğun bir şekilde nemlendirmektir.

Fazla salgılanan sebumları ise derinlemesine bir temizlik ile önleyebilirsiniz. Yağlı ciltleri fazla ovmamak ve temizlememek gerekir. Mümkün olduğunca nazik bir şekilde temizlenmelidir. Cilt bakım ve temizlik ürünlerinin de dikkatli seçilmesi gerekir.

Yağlı Ciltlerin Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Yağlı cilt tipiniz varsa gün içerisinde cildinizi çok sık yıkamayın. Çünkü cildin günde iki kereden fazla yıkanması cildin ya dengesini bozmaktadır.

Cildin sürekli yağdan arındırmak için temizlenmesi cilt kuruluğu sorununa neden olabilir. Cildinizi mutlaka günlük makyaj ve kirden temizleyin. Makyaj temizleyicisi kullanarak gözeneklerde ki sebum ve kirleri temizlemeniz gerekir.

Yapışkanlık hissi vermeyen ürünler kullanmaya özen gösterin. Cildinizi çok sıcak su ile yıkamamaya çalışın. Bu durum cildin nem kaybına ve daha fazla sebum üretmesine sebep olabilir. Cildinizi temizlerken sert ve cildinizi aşındıracak hareketler yapmayın. Olduğunca nazik bir şekilde temizlemeye çalışın.

Alkolsüz Tonik Kullanın!

Cilt temizliğinin ardından cilt gözeneklerini daha fazla temizlemek ve gerekli nemi yeniden kazandırmak için cilt bakımına alkolsüz tonikle devam edilmelidir. Alkollü tonikler cildinizin daha çok yağlanmasına neden olabilir.

Cildiniz yağlı ise nemlendirici kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Fakat bu çok yanlış bir harekettir. Aksine yağlı ciltlerin daha çok neme ihtiyacı vardır.

Cildinizi yoğun bir şekilde nemlendirmek için nemlendirici kremi esans ile birlikte kullanabilirsiniz. Kullandığınız esansın nemlendirme özelliğinin olmasına ve yağlı olmamasına dikkat edin.

Kullandığınız nemlendiricinin ise mutlaka yağlı cilt tipine uygun olduğundan emin olun. Çünkü yağlı ciltlerde yağ bazlı nemlendiriciler yerine su ve mineral bazlı nemlendiricilerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Cilt Nem Oranı Dengelenmeli!

Cildinizin günlük nem ihtiyacını sağlamak için nemlendirici kremler yerine cilt nemlendirici maskelerde kullanabilirsiniz.

Yağlı ciltlerde göz çevrelerinde yağ bezelerinin daha az olmasından dolayı yüzün diğer bölgelerine oranla daha çabuk kuruyabilir ve ince kırışıklıklar oluşabilir. Göz için nemlendirme özelliği bulunan göz kremi uygulayarak kırışıklık oluşumunu önleyin.

Cildiniz için kullanmanız gereken en önemli ürünlerden biri kesinlikle güneş kremidir. Cilt tipinize uygun bir güneş kremi ile cildinizin günlük ihtiyaç duyduğu miktarda kullanmalısınız.

Dışarıya çıkmadan yaklaşık yarım saat önce mutlaka güneş kremi kullanmaya özen gösterin. Tercih ettiğiniz güneş kreminin gözenekleri tıkamayan ve yağsız olmasına özen gösterin. Özellikle jel ürünler yağlı ciltler için daha uygun bir seçenektir.

Cilt Maskesi ve Önemi

Yağlı ciltlerde sebum salgısı daha fazla olduğundan dolayı üretilen bu fazla sebumu gidermek için haftada 2 ya da 3 kez kil maskesi uygulamaya özen gösterin.

Kil maskesi cildinizi yağdan arındırarak daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kil maskesi uygularken cildinizin sivilce ya da yara olan bölgelerine uygulamamaya dikkat edin.

Yağlı ciltlerde fazla üretilen sebum ciltte ölü deriye dönüşür ve cilt bakım ürünlerinin emilmesini engeller. Cildinize haftada 1 ya da 2 kez peeling uygulayarak cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.

Kullandığınız peelingin AHA, BHA gibi asit içeren kimyasal olmasına gösterin. Peeling uygulamasından önce cildinizi yaklaşık 2 dakika kadar buhar uygulayarak gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Gözeneklerinizin açık olması daha etkili bir bakım yapmanızı sağlayacaktır. 

Makyaj yaparken ya da cildinizi temizlerken yağ kontrol kağıdı kullanmayın. Yağ kontrol kağıdı cildin yağ ve nem dengesini bozabilir. Çünkü cilt kaybettiği yağı geri kazanmak için daha fazla sebum salgılamaya çalışacaktır ve bu durumda daha kötü olabilir.

Yağlı Ciltlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmak yerine mümkün olduğunca soğuk ya da ılık su kullanmaya özen gösterin.

Alkol ve sigaradan uzak durmaya çalışın.

Haftada bir kez yüzünüze gözenek temizleyici maske ya da peeling uygulaması yapmalısınız. Maske ya da peeling uygulamasının ardından cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Her gece uyumadan önce mutlaka cildinizi makyajdan temizleyin. Sonrasında ise günlük cilt bakım rutinini uygulayın.

Cilt sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri ise beslenmedir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketin. Bunlar cilt dostu besinlerdir. Şekerli ve aşırı yağlı sağlıksız yiyeceklerden ise uzak durmaya çalışın.

Cildinizin daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşması için bol bol su tüketin.