Kulvar Haber

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Türleri Eğitimi ve Zararları Rehberi

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Türleri Eğitimi ve Zararları Rehberi
24 views
09 Nisan 2019 - 12:29

Yapay Zeka Nedir? Son yıllarda aşırı derecede merak konusu uyandıran ve çok hızlı bir gelişime sahip olarak dünyada ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkaran yapay zeka önemli bir konu olarak dünya gündemini işgal ediyor.

Bilim ve teknolojinin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu sistemler herhangi bir canlı organizmanın varlığı bulunmamasına rağmen yapay araçlar sayesinde oluşturulan sistemleri ifade ediyor.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Türleri Eğitimi ve Zararları Rehberi
Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Türleri Eğitimi ve Zararları Rehberi

Fakat bu sistemler yapay olmalarına rağmen insansı davranışlar ve hareketler sergiliyor, konuşma nitelikleri sağlayabiliyor, hissetme, karar verme ve düşünme gibi yetenekler ortaya koyabiliyorlar. Genellikle bu sistem ile elde edilen tüm donanımlar ve kullanılan tüm makineler robot ismi ile adlandırılıyor.

Günümüzde bu sistem oyunlarda, bilgisayar yazılımlarında, hatta bilgisayarlar, beyaz eşya yazılımları ve daha ilerleyen teknoloji robotlarda kullanılabiliyor.

Yapay Zeka Türleri

Sistematik bir şekilde geliştirilmiş olan yapay zeka konusunda tek bir noktadan bahsetmek mümkün olmamakla birlikte farklı çeşitleri bulunduğu belirtilebilir. Bu çeşitler arasında;

  • Sembolik olarak belirtilen tür, bugün çok fazla bilinen bir şey olmadığı için eski moda bilgisayarlarda kullanıldığı biliniyor.
  • Makine öğrenmesi ise günümüzde yaşanan büyük atılımı ifade ederken, bu sistem robotların ve sistemlerin makineyle öğrenmesini yani istatistiki olarak odaklanmalarını sağlıyor.
  • Takviyeli öğrenme sisteminde davranışçı psikolojiden ilham alınır ve sistemlerin ceza ya da ödül ile öğrenme sağlaması amaçlanır.
  • Yapay sinir ağları oluşturulması ile fiziksel ve biyolojik sistemler oluşturmaya çalışılabilir.
  • Evrimsel algoritmalar sayesinde ise daha önce duyulmamış bir sistem olmakla birlikte makine öğrenmesinin bir alt dalı olarak yürütülmekte ve NASA gibi önemli kurumlar tarafından üzerinde çalışılmaktadır.

Yapay Zeka Eğitimi

Dünya genelinde birçok farklı ülkede ve ülkemizde de ilgi çeken bir konu olarak görüldüğü için hızlı bir şekilde yapay zeka eğitimi konusunda gelişmeler kaydedilmektedir.

Türkiye’de kar amacı ile işletme kurmuş olan veya kar amacı gütmeden sadece fayda amaçlı çalışan birçok farklı kurum bu konuda inisiyatif alarak eğitim çalışmaları ve eğitim programları başlatıyor.

Eğitim çalışmalarına katılarak uygulama geliştirme ve bu konu üzerinde daha derinlemesine çalışma yapma imkanı sağlanabilir. Program içeriklerinde yurtdışındaki önemli üniversitelerde hizmet vermekte olan profesörler tarafından eğitim programları hazırlanırken İngilizce veya Türkçe farklı eğitimler gerçekleştiriliyor. Ayrıca dünya genelinde üniversitelerde lisans programları da düzenleniyor.

Yapay Zeka Eğitimi Veren Üniversiteler

Günümüzde yurt dışında özellikle Birleşik Krallıklar’da ve Avustralya gibi Farklı ülkelerde birçok üniversite yapay zeka konusunda eğitim çalışmaları sürdürüyor. Sadece bu konuda özel olarak yaratılmış bölümler sayesinde eğitim çalışmalarıyla lisans ve yüksek lisans çalışmaları sağlayan bu üniversiteler arasında Aberystwyth University, University of Sheffield, Brunel University London ve Auckland University of Technology gibi kurumlar bulunuyor.

Ülkemizde de bu konuda eğitim çalışmaları düzenlemek için Bilkent Üniversitesi gibi kurumlar direkt olarak lisans bölümleri değil farklı olarak yaz programları gibi sistemler oluşturuyor.

Yapay Zeka Zararları

Çok hızlı gelişen ve değişen bir platform olarak sağladığı faydalar ile birlikte bazı zararları da ortaya çıkarıyor. Günümüzde tüm işlemleri gerçekleştirmek ve tecrübe elde etmek için insanlara ihtiyaç duyan bu sistemlerin ileride insanlara ihtiyaç duymaması gibi durumlar endişe oluşturuyor.

Bazı insanlar ve kurumlar tarafından sahtecilik ve dolandırıcılık gibi sorunların ortaya çıkarılması konusunda bu teknolojinin zarar vereceği düşünülüyor. Güvenlik ve bilgi paylaşımı konusunda yine bu sistemlerin zarar oluşturabileceğini ve tehdit olarak görülebileceğini belirten kişi ve kurumlar da bulunuyor.

Özellikle İnsansı Robot Sofia gibi programlar sayesinde ortaya çıkan insansı durumlar korkutucu ve bilim kurgu filmlerindeki gibi ilgi çekici durumlar oluşturuyor.