REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kulvar Haber Medya

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yapay Zeka Teknoloji Nedir ? Günümüzde Ki Önemi

Yapay Zeka Teknoloji Nedir ? Günümüzde Ki Önemi
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
12 views
21 Ağustos 2019 - 22:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son zamanlar da sıkça adından bahseden yapay zeka, günümüz de kullandığımız akıllı cihazların yanı sıra mutfak robotlarından diğer tüm elektronik cihazların hemen hemen her yerinde yer almaya devam ediyor.

Peki bu yapay zeka teknoloji nedir ?

Bilgisayarları kontrol etmek amacı ile bilgisayarların içerisinde yer alan robotların her türlü faaliyetleri yerine getirebilme yeteneğine Yapay Zeka Teknolojileri denir. Yapay zeka teknolojileri kavramının diğer adına Makine Zekası Teknolojileri denir.

Yapay Zeka Teknolojilerinin Uygulama Alanları Nelerdir?

Yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanları, kendi içerisinde 5 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Önerici Sistemler

2)Makine Çevirisi

3)Sinyal İşleme

4)Prosedürel İçerik Üretimi

5)Regresyon Analizi

1)Önerici Sistemler Nedir?

1)Önerici Sistemler Nedir?

Bilgisayar kullanıcıları tarafından elde edilen verilerin değerlendirilmesini veya tercih edilmesini öngören ve bu işlemleri yaparken bazı verilerin filtrelenmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanına Önerici Sistemler denir. Önerici sistemler kavramının diğer adına Tavsiye Sistemleri denir.

2)Makine Çevirisi Nedir?

Herhangi bir dil de yazılan bir cümlenin, başka bir dile çevrilmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanına Makine Çevirisi denir. Google Translate uygulaması ve Yandex Çeviri uygulaması, makine çevirisi uygulama alanına örnek teşkil eder. Makine Çevirisi kavramının diğer adına Robot Çeviri denir.

3)Sinyal İşleme Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotlar sayesinde hem ses sinyallerinin hem de görüntü sinyallerinin işlenmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanına Sinyal İşleme denir. Yüz tanıma uygulaması ve ses tanıma uygulaması, sinyal işleme uygulama alanına örnek teşkil eder.

4)Prosedürel İçerik Üretimi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların farklı algoritmalar sayesinde içerik üretmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanına Prosedürel İçerik Üretimi denir.Robotlar tarafından üretilen video oyunları, prosedürel içerik üretimi uygulama alanına örnek teşkil eder. Prosedürel içerik üretimi kavramının diğer adına Rassal Üretim denir.

5)Regresyon Analizi Nedir?

Geçmiş dönemler de elde edilen verilere dayanarak, gelecekteki değerlerin tahmin edilmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanına Regresyon Analizi denir. 

Regresyon Analizi Türleri Nelerdir?

Regresyon analizi türleri, kendi içerisinde 2 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Tek Değişkenli Regresyon Analizi

2)Çok Değişkenli Regresyon Analizi

Sadece tek bir değişken kullanılarak yapılan regresyon analizine Tek Değişkenli Regresyon Analizi denir. Birden fazla değişken kullanılarak yapılan regresyon analizine Çok Değişkenli Regresyon Analizi denir.

En Çok Tercih Edilen Yapay Zeka Teknolojileri Nelerdir?

En çok tercih edilen yapay zeka teknolojileri, kendi içerisinde 10 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Doğal Dil Oluşturan Yapay Zeka Teknolojisi

2)Konuşma – Algılama Yapay Zeka Teknolojisi

3)Sanal Aracı Yapay Zeka Teknolojisi

4)Makine Öğrenimi Platformu Yapay Zeka Teknolojisi

5)Yapay Zeka Optimizasyonlu Donanımsal Yapay Zeka Teknolojisi

6)Karar Yönetimi Yapay Zeka Teknolojisi

7)Derin Öğrenme Platformu Yapay Zeka Teknolojisi

8)Biyometrik Yapay Zeka Teknolojisi

9)Robotik Süreç Otomasyonu Yapay Zeka Teknolojisi

10)Metin Analizi Yapay Zeka Teknolojisi

1)Doğal Dil Oluşturan Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, metinler üretmesini ve üretilen metinlerin raporlanmasını amaçlayan yapay zeka teknolojisine Doğal Dil Oluşturan Yapay Zeka Teknolojisi denir.

2)Konuşma – Algılama Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, insanların konuşmalarını kaydetmesi ve kaydedilen bu konuşmaları, bilgisayarların anlayabileceği bir formata dönüştüren yapay zeka teknolojisine Konuşma – Algılama Yapay Zeka Teknolojisi denir. Konuşma- Algılama yapay zeka teknolojisi, günümüzde sadece mobil uygulamalar da kullanılması mümkün olan bir yapay zeka teknolojisidir.

  3)Sanal Aracı Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, insanlar ile iletişime geçmelerin olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Sanal Aracı Yapay Zeka Teknolojisi denir. Akıllı ev yöneticisi gibi hizmetler, sanal aracı yapay zeka teknolojisine örnek teşkil eder.

4)Makine Öğrenimi Platformu Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotlar tarafından verilerin sağlanmasına ve bazı modellerin tasarlanmasına olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Makine Öğrenimi Platformu Yapay Zeka Teknolojisi denir. Makine öğrenimi platformu yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle kurumsal uygulamalar da kullanılması mümkün olan bir yapay zeka teknolojisidir.

5)Yapay Zeka Optimizasyonlu Donanımsal Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotlar tarafından, bilgisayarların içerisinde mevcut olan grafiklerin işlenmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Yapay Zeka Optimizasyonlu Donanımsal Yapay Zeka Teknolojisi denir. Yapay zeka optimizasyonlu donanımsal yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle derin öğrenme uygulamalarında kullanılması mümkün olan bir yapay zeka teknolojisidir.

6)Karar Yönetimi Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, karar verme süreçlerini kolaylaştırmalarına ve kararların bizzat robotlar tarafından verilmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Karar Yönetimi Yapay Zeka Teknolojisi denir.

7)Derin Öğrenme Platformu Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, çok katmanlı olan öğrenim platformlarını kullanmalarına olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Derin Öğrenme Platformu Yapay Zeka Teknolojisi denir. Derin öğrenme platformu yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle sınıflandırma uygulamalarında kullanılması mümkün olan bir yapay zeka teknolojisidir.

8)Biyometrik Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarların içerisinde yer alan robotların, insanlara dokunabilmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Biyometrik Yapay Zeka Teknolojisi denir. Biyometrik yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle pazar araştırmalarında kullanılan bir yapay zeka teknolojisidir.  

9)Robotik Süreç Otomasyonu Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

İnsanlar tarafında yapılan her türlü faaliyetlerin artık robotlar tarafından otomatik bir şekilde yapılmasına olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Robotik Süreç Otomasyonu Yapay Zeka Teknolojisi denir. Robotik süreç otomasyonu yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle insanlar tarafından yapılan bir işin çok pahalı olduğu alanlar da kullanılan bir yapay zeka teknolojisidir.

10)Metin Analizi Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Bilgisayarlar da yazılan metinlerin, bilgisayarların içerisinde yer alan robotlar tarafından analiz edilmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisine Metin Analizi Yapay Zeka Teknolojisi denir. Metin analizi yapay zeka teknolojisi, günümüzde genellikle veri madenciliği uygulamalarında kullanılması mümkün olan bir yapay zeka teknolojisidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.