Kulvar Haber

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp
12 views
17 Temmuz 2019 - 19:53

Son dönemlerin en popüler Facebook uygulamaları arasında yer alan yaşlandırma uygulaması FaceApp, kullanılan resmin yaşlılık halini göstererek ortaya ilginç karelerin çıkmasını sağlıyor.

Galerinizde bulunan herhangi bir fotoğrafı açarak yaşlandırabileceğiniz uygulama, yaklaşık olarak günlük 700 bin indirilme sayısıyla büyük bir rekora koşuyor. Bir yandan eğlenceli bir uygulama olduğu herkes tarafından kesinlikle kabul edilirken, diğer yandan uygulamanın veri topladığı hakkında bilgilerde yayılmaya başladı. Kimi uzmanlar büyük verinin bir oyunu olduğu yönünde kullanıcıları uygulamayı kullanmamaları yönünde uyarırken, kimileri ise bunun bir komplo teorisinden ibaret olduğunu söylüyor.

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp ile Yaşlılık Halinizi Görün

Ücretsiz olarak hizmet veren bu uygulama, mevcut resimlerinizi üzerinde açmanız halinde yaşlanınca nasıl görüneceğiniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Elbette ki göreceğiniz resim, sizin gerçek yaşlılık haliniz olmayacak. Ancak birçok kişinin yaşlandığında nasıl görünebileceği hakkında fikir edinmesini sağlayan uygulama, yüz değiştirme uygulamaları arasında en fazla kullanılanlar arasında yer almaya başladı.

Ağarmış saçlar, kırışıklığı artmış bir yüz ve solgun bakışlarla, yaşlandığınızda nasıl bir hal alacağınız konusunda size fikir sunabilecek nitelikte bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uygulamanın geliştiricisi yaptığı açıklama da, FaceApp yaşlandırma uygulaması için yapay zekaya yönelik yüzün formunun değiştirildiğini söyleyerek, özellikle özçekimlerde yapılan çekimlerin daha güzel bir görüntüyle olabileceğini savunuyor.

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp Genel Özellikleri

  • Saç stilinizi ve rengini değiştirebilirsiniz.
  • Fotoğraflarınızı olduğundan yaşlı gösterebileceğiniz gibi, gençleştirebilirsiniz.
  • Gündüz makyajı ve gece makyajı yapabilirsiniz.
  • Fotoğrafınıza bıyık ve sakal ekleyebilirsiniz.
  • Gülümsemediğiniz fotoğraflarda, gülümser hale gelebilirsiniz.
  • Fotoğraflarda cinsiyet değiştirme yapabilirsiniz.
  • Dövme ekleme özelliğiyle, herhangi bir yerinize dövme ekleyebilirsiniz.
  • Fotoğraflarınızın arka planını değiştirebilirsiniz.
  • Çeşitli renk filtreleri kullanarak, fotoğraflarınızdaki renk ayarlarını yapabilirsiniz.

Yaşlandırma Uygulaması Gizliliği İhlal mi Ediyor?

Yabancı uzmanların bu yönde yaptığı açıklamalar ve uygulamanın yine gizliliği ihlal ettiği yönünde haber olması, uygulamayı en az bir kez kullananları fazlasıyla tedirgin etti. Kimi uzmanlar veri toplamanın büyük bir oyunu olduğunu, uygulamanın normal uygulamalara göre çok daha fazla izin istediğini ve toplanan verilerin neredeyse herkese dağıtılabileceği gibi izinlerle oldukça riskli olduğunu öne sürüyorlar. Ayrıca toplanan verilerin nereye iletildiği hakkında net bir açıklamanın bulunmaması ve yapılmaması da, yine akıllarda soru işareti bırakan durumların başında gelmekte olup, uygulamayı kullanmanın riski olduğu üzerinde duruluyor.