Kulvar Haber

Yeni Askerlik Sistemi ve Yeni Askerlik Yasası

Yeni Askerlik Sistemi ve Yeni Askerlik Yasası
12 views
04 Eylül 2019 - 21:59

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasında atılan en büyük adımlardan birisi olan yeni askerlik sistemi ve yeni askerlik yasası hakkında, merak edilen birçok konuyu bu yazımızda sizler için ele aldık. Uzun zamandır haber manşetlerini süsleyen yeni sistem ile ilgili kafa karışıklığına neden olabilecek tüm soruların cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeni Askerlik Sistemi Zorunlu Hizmet Süresi

Türk Silahlı Kuvvetleri askere alma sisteminde yapılan en büyük değişikliklerden birisi, zorunlu hizmet süresinin değiştirilmesi oldu. Daha önceki sisteme göre yüksek lisans, üniversite ve doktora mezunu olmayan kişiler için zorunlu hizmet süresi 12 ay iken, yeni sisteme göre bu süre eğitim farklılığı gözetilmeden herkes için 6 aya indirilmiş oldu. Bu 6 aylık sürenin ilk ayı ise, temel eğitimden yani acemi birliğinden oluşmaktadır. Zorunlu hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 aya indirilirken, subay ve yedek subay olmak isteyenler için ise bu süre 12 ay şeklinde belirlenmiştir.

Yasanın ilk sunulduğunda Cumhurbaşkanına hizmet süresinin artırılması veya düşürülmesi konusunda geniş bir yetkinin tanınmasının ardından, muhalefet partilerinin yoğun eleştirisi sonucunda Cumhurbaşkanına verilen süre belirleme yetkisi de düzenlenmiş oldu. Yeni düzenleme sonrasında Cumhurbaşkanının askerlik süresini ihtiyaç duyulması halinde 1 kat artırma ya da mevcut sürenin yarısına kadar azaltma yetkisi bulunuyor. Ayrıca hizmet süresinin altı aydan az olamayacağı yönünde bir madde de, yeni askerlik yasası içerisinde ayrıca belirtiliyor.

İsteyen Er ve Erbaşlar Askerlik Süresini 6 Ay Uzatabilir

Yeni askerlik yasası kapsamında, isteyen er ve erbaşların 6 aylık askerliklerinden sonra, askerlik sürelerini kendi istekleriyle 6 ay daha uzatabilmelerine imkân tanınıyor. Ancak bunu askerin istemesinin yanı sıra, sıralı bir şekilde disiplin amirlerinin de onaylaması gerekiyor. Bunun yanında askerlik süresini uzatmak isteyen kişilerin, daha sonradan bu istekten vazgeçmeleri mümkün olmamaktadır.

Askerlik hizmetini 6 ay uzatan er ve erbaşlar için, göreve devam ettikleri süre içerisinde aylık net asgari ücretin altında olmamak koşuluyla harçlık ödenmesi de yasalaşan maddeler arasında yer alıyor.

Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Subay Seçimleri Nasıl Oluyor?

4 yıl ve üzerinde yükseköğretim kurumlarından mezun kişiler ve yetkili makamların bu eğitimin dengi kabul ettiği yurtdışı eğitim kurumlarından mezun olanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına göre yedek subay olarak ayrılabilecek. TSK’nın ihtiyacı gözetilirken, yükümlü bulunan kişilerinde yedek subaylığa ayrılması konusunda isteklerinin bulunması gerekiyor. İhtiyaç duyulan yedek subay sayısına ulaşılmasının ardından geriye kalan kişiler, yedek astsubay, er ya da erbaş olarak askerlik hizmetini yerine getirebilecekler.

Yeni Sisteme Göre Yedek Astsubay Seçimi

Yeni sistemde yedek astsubay seçimleri de, TSK’nın ihtiyacı kapsamında gerçekleşecek. Buna göre 2 yıl ya da 3 yıl süreli yükseköğretim kurumu mezunları ve yine yetkili bakanlıkların yurtdışında buna denk olarak gördüğü kurumlardan mezun olan kişiler, yedek astsubay seçiminde şans sahibidir.

Ayrıca 4 yıl ve üzerinde yükseköğrenim gören kişilerde, kendi istekleri doğrultusunda yedek astsubay olarak seçilebilecekler. Ordunun ihtiyaç duyduğu astsubay sayısından fazla olanlar ve yedek astsubay seçilmeyenler ise, yedek astsubay adayı, er ve erbaş olarak hizmetlerini tamamlayabilecekler.

Yeni Askerlik Yasası ve Bedellik Askerlik

Yeni askerlik sistemi hizmet süresi ve şeklinin dışında, bedelli askerlik hizmetini de kalıcı hale getirerek farklı bir reformu daha gerçekleştirmiş oldu. Bedellik askerlik sadece barış zamanında seferberlik ve savaş durumları dışında geçerli olacak.

Bedelli askerlik yapacak kişilerin sayısı, Milli Savunma Bakanlığı’nın TSK ihtiyaçlarını dikkate alarak belirlendiği kadar olabilecek. Bedelli askerlik ücretlerinin hesaplanması ise, 240 bin gösterge rakamına göre memur aylık katsayısıyla çarpımının neticesinde ortaya çıkacak. Buna göre bedelli askerlik ücretleri, memur maaşlarına göre otomatik olarak belirlenmiş olacak.

Yasa kapsamında TSK’nın belirlediği sayı üzerinde bedelli askerlik başvurusu olması durumunda, başvuru yapanlar arasında kura çekilerek bedelli askerlik yapacak kişiler belirlenmiş olacaklar.

Ayrıca bedelli askerliğe hak kazanması halinde bu haktan çeşitli nedenlerle vazgeçenlere, yeniden bedelli askerlik hakkı tanınmaması da yasalarca belirlenmiş maddelerden birisidir.