Kulvar Haber

Yeni bir gezegen keşfedildi… Dünya’dan başka bir yerde yaşam buldular

Yeni bir gezegen keşfedildi… Dünya’dan başka bir yerde yaşam buldular
8 views
17 Nisan 2020 - 17:49

Gök bilimciler, 2018’de yakıtının bitmesi nedeniyle emekliye ayrılan Kepler Uzay Teleskobu’nun verisinde yazılım hataları fark ettiler. Bunun üzerine hummalı çalışmalara başlayan ekip kısa bir sürede başka bir gezegen buldu ve kontrolü sırasında yaşam için uygun olduğunu keşfetti.

Kepler Hatalı Pozitif Çalışma Grubunun gözlemleri sonucunda yeni bir öte gezegen keşfeldildi. Haberi ilk yayınlayan ise “The Astrophysical Journal Letters” dergisi oldu. İşte dergide yer alan bilgiler ışığında yeni yaşam bulgularına rastlanan öte gezegen…

Çalışma grubu ilk defa Kepler verisinde potansiyel gezegenleri tespit etmek için tasarlanan bilgisayar programı Robovetter’in yazılım hataları üzerine çalışmaya başladı. Ancak bu çalışma onları bambaşka bir yeni gezegenin keşfine götürdü.

Bahsedilen işlem sırasında Kepler’in 2013’te sona eren ilk görevinde yakaladığı bir geçiş gösterge verisi dikkat çekti. Bu sayede grup Kepler-1649c ismini verdiği 300 ışık yılı uzaklıktaki bir öte gezegen olduğu tespit etti.

Dünya’dan başka bir yerde hayat var mı? Dünya’dan başka bir yerde yaşam bulundu… İlk kez mars ya da uzaydan söz edilmeden gök bilimciler, yeni bir gezegende yaşam kaynağına rastladılar.

Kehanetler arasında yer alan konu ise bu gezegenin dünyada yaşam son bulduğunda yerleşilebilecek nitelikte olması. Birçoğu bu iddiayı kabul etmese de, gök bilimciler bu konuya ne cevap verdi… İşte detaylar…

Artan teknoloji ve ilerleyen bilim bir araya geldi ve yeni bir gezegen keşfedildi. Bu gezegeni bilim insanları öte gezegen olarak adlandırıyor. Gezegen üzerinde yaşam kaynaklı bulguların olduğu da konuşuluyor.

Bilim insanları henüz Dünya’dan başka yeni bir yaşam yeri olup orada hayat bulabileceğimiz konusunu teyit etmese de, bu bilim adına başka başka ufuklar açtı.

Peki, bu gezegen nerede? Dünya’ya yakın bir yerde hayat var mı?

Merak edilen sorulardan biri de gezegenin dünyaya olan uzaklığı ve nerede olduğu. Uzayın herhangi bir yerinde keşfedilen gezegen hakkında olası birçok ihtimal sunuluyor. Ancak gök bilimciler gezegenin yerini de keşfetmeyi başardı.

Grubun çalışmalarının yoğunlaştığı gezegen, yani Kayalık Kepler-1649c gezegeni olarak adlandırılan yeni yaşam gezegeni, suyun sıvı halde bulunmasını mümkün kılabilecek biçimde Goldilocks Bölgesi içinde yer aldığı belirtildi.

Bu bölgenin dünyaya yakınlığı ise henüz bilinmiyor.

Gezegenin, kızıl cüce yıldızının enerjisinin Dünya gibi yaklaşık yüzde 75’ini aldığı ve yıldızı etrafındaki bir turunu 19,5 günde tamamladığı kaydedildi.

Öte yandan, NASA 2018’de yakıtı biten Kepler’in, derin uzaydaki 9 yıllık keşif yolculuğunun ardından bilim operasyonlarının sonuna geldiklerini de açıklamıştı.