Kulvar Haber

Yeni Havalimanı’nın Kulesi Çay bardağı gibi görünecek

Yeni Havalimanı’nın Kulesi Çay bardağı gibi görünecek
30 views
10 Haziran 2020 - 19:03

Yapımına üz yıl önce başlanan ve Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilen ikinci havalimanı olma özelliğine sahip, Rize-Artvin Havalimanı’nın yüzde 68’i tamamlandı. Havalimanının kulesinin de çay bardağı figürü olması kararlaştırıldı.

Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.

Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 68'i tamamlandı (Kulesi 'çay bardağı' olacak) - 2

Rize-Artvin Havalimanı’nın yapımında 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 350 kamyonla gece gündüz malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. 

Yüzde 68’i tamamlanan projede, tarama ve dolgu imalatı süren pist, apron ve taksi yolu sahalarında, önümüzdeki aylarda alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor.

Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 68'i tamamlandı (Kulesi 'çay bardağı' olacak) - 4

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin  Havalimanı’nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak. Havalimanının kule inşaatının da çay bardağı figürü olması kararlaştırıldı

Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 68'i tamamlandı (Kulesi 'çay bardağı' olacak) - 5

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin  Havalimanı’nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak. Havalimanının kule inşaatının da çay bardağı figürü olması kararlaştırıldı.

Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 68'i tamamlandı (Kulesi 'çay bardağı' olacak) - 6
Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 68'i tamamlandı (Kulesi 'çay bardağı' olacak) - 8