Kulvar Haber

Yeni İşçi Alımı Yapıldığında İşçi Maaşı İlk Üç Ay Fondan Karşılanacak!

Yeni İşçi Alımı Yapıldığında İşçi Maaşı İlk Üç Ay Fondan Karşılanacak!
13 views
26 Mart 2019 - 20:21

Yeni İşçi Alımı Yapıldığında İşçi Maaşı İlk Üç Ay Fondan Karşılanacak: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz 1 Şubat tarihinden başlanarak 30 Nisan tarihinde kadar mevcut işçi sayısının üstüne ek olarak işe alınacak işçi için prim teşviki ve ücrete ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Yeni İşçi Alımı Yapıldığında İşçi Ücreti İlk Üç Ay Fondan Karşılanacak!
Yeni İşçi Alımı Yapıldığında İşçi Ücreti İlk Üç Ay Fondan Karşılanacak!

Buna göre belirlenen tarihler arasında gerçekleşecek olan işçi alımı sonrasında, asgari ücret tutarındaki maaş ve sigorta primi ilk üç aylık dönem boyunca İşsizlik Sigorta Fonu tarafından ödenecek.

Bu düzenleme ile işçi alımı sonrası personel en az 6 ay süresince işinden çıkartılamayacak. Türkiye İş Kurumunda kaydı olan ve iş arayan kimselerin belirlenen 3 aylık dönem boyunca işe alınması sonrasında ücretleri fondan karşılanacak. Bu uygulama ile 2018 yılında %11 seviyelerinde gerçekleşen işsizlik seviyesinin aşağı düzeylere çekilmesi hedefleniyor.

Düzenlemenin önemli ayrıntılarından bir tanesi de işverenin 2018 yılında beyan etmiş olduğu en düşük işçi sayısını muhafaza etmesinin ardından işçi alımı gerçekleştirmesi durumunda uygulamadan yararlanması öngörülüyor.

Örneğin 2018 Mart ayında toplamda 42 çalışanı olduğunu beyan eden işyeri, 1 Şubat tarihinden sonra 43 işçi sayısına sahip olması halinde uygulamadan yararlanabilecek.

İşe alınan personelin son üç aylık süreçte 10 günden fazla sigorta kaydı olmaması gerekiyor. İŞKUR’da kayıtlı olması istenen bir diğer gereksinim olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca işveren işçi alımı sonrası, personeli en az 9 ay çalıştırmaktan ve üret ile primini zamanında yatırmaktan sorumlu tutuluyor.

Üç Aylık Maaşı Fon Karşılıyor

Üç Aylık Maaşı Fon Karşılıyor
Üç Aylık Maaşı Fon Karşılıyor

İşverenler işletmelerine en ufak külfet olmadan işçi çalıştırmanın yolunu sonunda buldu. 1 Şubat tarihinden 30 Nisan sonuna kadar mevcut işçilerin üzerine alınacak her bir iççi başına İşsizlik Fonu kaynaklarından işçi ödemesi gerçekleştirilecek. Aylık olarak her bir işçi başına 2 bin 20 TL ücret ödemesi gerçekleştirilecek.

Günümüzde son yapılan düzenlemelerin ardından asgari ücret ile istihdam edilen personel gideri aylık olarak ortalama 3 bin 6 lira seviyelerine ulaşıyor. Bu nedenle İşsizlik Fonu tarafından işçi alımı sonrası 2 bin 20 TL asgari ücret haricinde, 831.48 TL seviyesinde işçi ve işveren prim ödemesi de yapılacak. Ayrıca ücretler üzerinden 19 lira olan damga vergisi ile 134 lira olan gelir vergisi de tahsis edilmeyecek.

Üç Ayın Ardından Prim Teşviki Bitecek mi?

Geçtiğimiz yıl başlanan uygulama ile 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılacak her bir ilave işçi alımı istihdam teşvik paketi işverenlere veriliyor. İşçilerin asgari ücret düzeyinde olan ücretleri üzerinden prim ve vergi de tahsis edilmiyor.

Sonuç olarak uygulamanı kapsamı içinde olduğumuz üç aylık süreçte genişletildi. Uygulama genel esasları ile birlikte 3 yıllık süreç boyunca uygulamada kalacağı belirtiliyor.

Uygulama Yeni Kurulan Şirketler için Geçerli mi?

Uygulamadan yararlanabilmek için yeni kurulmamış olmak şartlar arasında yer alıyor. Bu nedenle 2019 yılı içinde kurulmuş olan ve 2018 yılında kurulmuş olsa bile işçi istihdamı gerçekleştirmemiş olan iş yerleri fon desteğinden yararlanamayacak. Şirketin şartlardan yararlanabilmesi için asgari olarak 2018 yılında kurulmuş olması ve sigorta olarak işçi istihdamı yapmış olması gerekiyor.

En Az ve En Fazla İşçi Sayısı Hakkında Gereksinimler

Prim desteği ile ücret ödemesi uygulaması için işveren tarafından 2018 yılında beyan edilmiş ve en düşük sayıda olan işçi sayısı beyanı esas alınacak. Örnek olaya göre, 2018 Nisan ayında 2işçi diğer aylarda ise 4 işçi çalıştıran işyerinin teşvik sisteminden yararlanması için belirlenen üç aylık dönemde 3 ve üzerinde işçi çalıştırması yeterli görülüyor.

Teşvik için Personelin İşsiz Olması Şart Koşuluyor

Prim ve ücret desteği uygulaması işverenlerde büyük bir merak uyandırıyor. İşverenler yeni işçi alımı belirlenen şartlara uygun hareket etmek istiyor. Buna göre işçi profil özelliği bakımından öne çıkan en önemli ayrıntı, işçinin son 3 aylık dönemde toplamda 10 gün ve üzerinde sigorta kaydının bulunmaması gerekiyor. Ayrıca işçinin İŞKUR üzerinden iş arayışını sürdürmesi de ne çıkan bir diğer ayrıntı olarak kabul ediliyor.

Teşvik uygulaması sadece özel sektör kurumları için uygulanacak. Ayrıca teşvik kapsamına girmesi planlanan işyeri açısından da belli bazı şartlar bulunuyor. Buna göre işveren açısından öne çıkan gereksinimlerden bazıları şunlar;

  • Sigorta primi gecikmesi,
  • İşsizlik sigorta primi gecikmesi,
  • İdari para cezası,
  • Belirlene ödemelere ilişkin olarak gecikme zammı borcu ya da gecikme borcunun bulunmaması gerekiyor.

Ancak yine de son tahlilde borçlarını kamu idaresi ile yapılan anlaşmaya göre yapılandırmış olanlar, yapılandırma taahhütlerine uygun hareket ettikleri sürece, prim desteği almaya devam edebilecek.

Teşvik Sisteminin İşçi Sayısına ve İşsizlik Oranına Etkisi Olur mu?

Yeni uygulama ile önemsenen temel prensibin işçi istihdamını artırmak olduğu anlaşılıyor. Bir yandan da işverenin korunması amaçlanan uygulamanın piyasalarda ve iş ekonomide bir canlanmaya sebep olması hedefleniyor.

Ancak şu ana kadar uygulama ile istenen sonuç elde edilemedi. Nitekim yıllık olarak ortalama işsizlik oranı %10 bandının üzerine çıkmaya başladı. Bu nedenle ekonomik krizin etkileri sektör olarak birçok alanda derinden hissedilmeye başlıyor.

Ancak şu ana kadar uygulama ile istenen sonuç elde edilemedi. Nitekim yıllık olarak ortalama işsizlik oranı %10 bandının üzerine çıkmaya başladı. Bu nedenle ekonomik krizin etkileri sektör olarak birçok alanda derinden hissedilmeye başlıyor.