Kulvar Haber

Yeni Nesil Xbox One S All-Digital Edition İnceleme

Yeni Nesil Xbox One S All-Digital Edition İnceleme
10 views
27 Mart 2019 - 0:20

E3 2019’a 3 ay kala, Xbox ile alakalı dedikodular ortalıkta dolaşmaya başladı. Microsoft, birden fazla yeni Xbox One S All-Digital Edition konsolu hakkında çalıştıklarını doğrulamıştı. Yeni Xbox konsolları ile ilgili çok fazla dedikodu mevcut.

Daha önce bu dedikodulardan bazıları doğru çıktı, bazıları ise dedikodu olarak kaldı. Bunların da böyle olduğunu bilerek söylenenlere ve ortalıkta dolaşan dedikodulara bir bakalım.

Yeni Nesil Xbox ile İlgili Bilinenler ve Dedikodular
Yeni Nesil Xbox ile İlgili Bilinenler ve Dedikodular

Disksiz ve Tamamen Dijital Xbox

Zaten aylardır söylenen ve yapılması uzun zamandır beklenen bir disksiz Xbox One var. Hatta bu Xbox One’ın adının da Xbox Maverick olacağı söyleniyor. Windows Central, bu konsolun aslında “Xbox One S All-Digital Edition” olarak adlandırılacağını bildirdi.

Konsol için Nisan ayında ön siparişlerin açılacağını, Mayıs ayında ise dünyanın dört bir yanında satışa çıkacağı söyleniyor.

Daha önceki tüm Xbox konsollarında bir disk sürücüsü bulunduğu için bu yeni konsol Microsoft adına bir ilk olacak. Fiyatı ile ilgili herhangi bir söylenti yok fakat herhangi bir disk sürücüsüne sahip olmayacak olması maliyeti düşürecektir.

Xbox One S All-Digital Edition
Xbox One S All-Digital Edition

Bu disksiz Xbox One’ın şu ana kadar çıkmış en ucuz Xbox One olacağına inanılıyor. Bu Xbox Maverick’in disksiz oluşu sebebiyle tasarım olarak küçük değişimler geçireceği düşünülüyor.

Artık oyun endüstrisi de film, TV ve müzik endüstirisi gibi fiziksel medyadan uzaklaşıp dijital alana doğru kaymaya başladı. Microsoft, Bard Sams’e göre bu yıl Project xCloud adlı yeni stream servisleri ile tamamen dijitalleşen ortamda yeni bir deneysel yola girecek.

PS4 ve Xbox Game Pass

Microsoft’un hali hazırda bulunan bir başka dijital hizmeti olan Xbox Game Pass, milyonlarca kullanıcı ile oldukça aktif. Microsoft’un geleceğinde dijitalleşmenin büyük bir yeri olacağı açıkça görülüyor.

Sony 2009 yılında tamamen dijital olarak sürdüğü PSP Go ile buna benzer bir denemede bulunmuştu ve başarısız olmuştu. Fakat aradan geçen 10 yılda gelişen internet alt yapısı ve ulaşılabilirliği işleri değiştirdi.

Yine de dünyada internet erişiminin kısıtlı ve yavaş olduğu yerler hala mevcut. Fiziksel ortamları tercih edenler üzülmesin. Eğer internet hızınız ve erişebilirliğiniz ile ilgili şüpheleriniz varsa, Microsoft, Xbox One konsollarını disk sürücülü bir şekilde de üretmeye devam edecek. Bu yüzden , tamamen dijitalleşmeden korkmanıza gerek yok, en azından şimdilik.

Diskten Dijital Programa

Microsoft’un disksiz Xbox One planlarının temel bileşeni “diskten dijitale” projesi olarak adlandırılmaktadır. Bunun sayesinde kullanıcılar, hali hazırda sahip oldukları oyunlar ile dijital lisans alabilirler.

Brad Sams’e göre diskten dijitale projesi disksiz Xbox One konsollarının çıkışıyla birlikte Mayıs ayında ya da biraz daha öncesinde hayata geçirilecek. İnsanlar Microsof Store ve Best Buy’ı ziyaret ederek disklerini lisans ile değiştirebilecekler. Tam olarak nasıl yapılacağı ile ilgili hala bir açıklama yapılmadı.

Perakendeciler bu haberden çok da mutlu olmayacaklardır, özellikle GameStop gibi Al-Sat-Takasla gibi iş modeli ile çalışan şirketler için büyük sorun olacağa benziyor. Ancak kimse oyunculardan perakendecileri düşünmesini beklemiyor. Sonuç olarak sektör ile birlikte onların da değişim geçirmeleri gerekiyor.

Yeni Fortnite Xbox One

Microsoft, zaten Fortnite ve çeşitli ekstralar ile birlikte gelen bir Xbox One paketi sunuyor, ancak bu paketin oyunu vermekten öteye gideceği söyleniyor.

Windows Central’e göre, Fornite’den ilham alan bir tasarıma sahip yeni bir Xbox One geliyor. Bu yeni paket sadece Xbox One için mi gelecek yoksa Xbox One S, X veya yeni disksiz sürümü olup olmayacağı bilinmiyor.

Yeni Jenerasyon Konsollar

Microsoft’un “Scarlett” çatısı altında geliştirilmekte olan birçok yeni Xbox One konsolu üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Brad Sams’e göre ilkinin kod adı Anaconda ve Kasım 2017’de yayımlanan Xbox One X’i takip eden yeni yüksek güçlü Xbox One. Diğerinin ise kod adının Lockhart olması ile birlikte bütçe dostu olacağı söyleniyor.

Haziran ayındaki E3 2019’da, Microsoft’un bu iki konsol ile de bilgi vereceği tahmin ediliyor, ancak ne kadar ayrıntı paylaşacakları belirsizliğini koruyor.

Brad Sams, Microsoft’un yeni konsollarla ilgili ana fikrin yeni nesil oyunları daha düşük gelirli kitlelere de ulaştırmak olduğunu belirtti. Konsolların 2020 sonbaharına kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Xbox One S All-Digital Edition Konsol Fiyatı Ne Kadar?

Brad Sams’e göre Anaconda konsolu, Sony’nin Playstation 5’ine (yalnızca adı duyuldu ama hakkında bilgi verilmedi) yakın fiyatlarda olacak, Lockhart ise daha da düşük fiyatlı olacak.

Anaconda ve Lockhard için kesin olarak verilen herhangi bir özellik bilgisi yok, ancak iki konsolun da ssd’ye sahip olacağı ve bunun da Xbox One X’e göre sabit diskte fark yaratacağı ortada.

Brad Sams, yeni konsol dalgasının donanımsal özellik olarak 4k/60FPS oyun oynanmasını sağlamış olan Xbox One X’daki kadar büyük ölçüde önem taşıdığını düşünmüyor. Fakat yazılımsal olarak büyük yenilikler geleceğini söylüyor.

GameCore OS adı altındaki yeni teknoloji Xbox One ve PC yapımlarını daha fazla bir araya getirmeyi hedefliyor. Microsoft, tüm Xbox One ailesi için GameCore OS’yi aktif hale getirmeyi hedefliyor da olabilir.

Microsoft’un PC platformuna (Halo Infinite, Yeni Nesil Xbox One S All-Digital Edition ve PC’ye geliyor) da daha fazla girişimde bulunduğunu söylerken, bazıları bunun Microsoft’un konsol satışlarında problem oluşturup oluşturmayacağını sorgulayabilir. Brad Sams’in de dediği gibi, oyunlar maddi getiride büyük paya sahip, donanım değil.

Yeni Nesil Xbox One S All-Digital Edition xCloud ve Game Pass

Microsoft’un en heyecan verici ve iddaalı yeni teknolojilerinden biri, stream servisi olan Project xCloud olmalı. Amaçlanan şey Xbox’ı ister cebinizde ister TV’de, yani amaç internete bağlı her alanda Xbox’ınızı ekrana getirebilmek.

Brad Sams’e göre xCloud – ya da Microsoft’un vermeye karar verdiği herhangi başka bir ad – bu yılın sonunda deneme aşamasına girecek. Xbox patronu Phil Spencer 2018 yazının sonlarında, tatil sırasında telefonu üzerinden oyunlar oynadığını söyledi. Demek oluyor ki yakında piyasaya sürecekler.

Henüz hiçbir şeyin kesin olmaması ile birlikte, Xbox One S All-Digital Edition Game Pass’ın insanlar nerede olursa olsun, hangi cihazda olursa olsun oyunları yayınlayabilecekleri bir xCloud kullandıklarını hayal etmek çok da zor değil. Kulağa heyecan verici geliyor.

Ancak, hizmetin dünya çapında olup olmayacağı (PlayStation Now, Avustralya’da kötü internet altyapısı dolayısıyla kullanılamıyor) ya da Xbox One S All-Digital Edition Live Gold gerektirip gerektirmeyeceği gibi çok sayıda cevapsız soru bulunmakta. Ne olursa olsun, Microsoft’un Google, Amazon ve diğer teknoloji devleri ile bir araya gelip böyle bir sistemi duyurması an meselesi gibi görünüyor.