Kulvar Haber

Yerel Seçimler Sonrası İstanbulda Son Durum Ne?

Yerel Seçimler Sonrası İstanbulda Son Durum Ne?
31 views
06 Nisan 2019 - 1:43

İstanbulda Seçimlerle İlgili Son Durum 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası yurdun büyük kesiminde yeni belediye başkanları belli oldu.

Ancak Türkiye’nin en büyük iki kenti İstanbul ve Ankara’da Ak Partinin İl Seçim Kuruluna yapmış olduğu itiraz sonrasında seçim sonuçları halen sonuçlanmadı. İstanbul ve Ankara’da geçersiz kabul edilen oylar üzerinden yeniden sayım işlemleri uygulanıyor.

İktidar partisi tarafından yapılan itiraz sonucu İstanbulda son durum seçim gelişmesi merakla bekleniyor. Sayım işlemlerinin katılımlı şekilde devam ettiği İstanbul’da Millet İttifakı ve CHP ortak Adayı Ekrem İmamoğlu mu yoksa Ak Parti ve Cumhur İttifakı ortak adayı Binali Yıldırım mı önde gidiyor?

İstanbulda Seçim Sonuçları İle İlgili YSK’dan Açıklama Geldi

Yerel Seçimler Sonrası İstanbulda Son Durum Ne?
Yerel Seçimler Sonrası İstanbulda Son Durum Ne?

YSK Başkanı Sadi Güven gerçekleştirdiği basın açıklamasında, seçimlerden sonra YSK’ya ait olan yargı görevinin başladığını belirtti. 11 mahkeme üyesinin seçimlerle ilgili olarak yapılan itirazları değerlendirdiğini belirtti.

Kararlar verilirken de tüm parti temsilcilerinin hazır bulunduğuna dikkat çeken Güven, seçim sonuçlarına itirazlarla ilgili tüm çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yargı sürecine aykırı olması nedeniyle, süreçle ilgili bilgi paylaşımında bulunmayan YSK Başkanı sürecin devam ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.

CHP’nin Beyoğlu ile İlgili İtirazı YSK’dan Döndü

İstanbul seçimlerinde önemli bir öneme sahip olan Beyoğlu ilçesi ile ilgili, kararını açıklayan İstanbul İl Seçim Kuruluna CHP tarafından itiraz edildi. Sayım işlemi devam ettiği gerekçe gösterilerek CHP’nin bu itirazı geçersiz kabul edildi.

14 İlçe için yeniden sayım kararı alınmış olmasına karşın, karar hali hazırda yazılmadığından CHP tarafından itiraz başvurusu gerçekleşmedi.

Binali Yıldırım’dan İstanbul Seçim Sonuçları İle İlgili Açıklama

Seçim sonuçlarının bir an önce açıklanması yönünde bir sabırsızlık hali gözlemlediğini belirten Binali Yıldırım, İstanbul’u yönetecek kişinin daha olgun ve sorumluluk sahibi olması gerektiğini belirterek, İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Tek dertlerinin İstanbul halkının oylarının korunması ve doğru sonucun ortaya çıkarılması olduğunu belirten Yıldırım, sonuçtan ziyade verilen oyun zayi olmamasını önemsediklerini belirtti.

15 Milyon İstanbul vatandaşına karşı bir görevi ve sorumluluğu olduğunu dile getiren Yıldırım, oyların kime verildiğinden ziyade, oyların hak sahibini bulması için çaba harcadıklarını belirtti.

İtiraz sürecinin devam ettiğini ve YSK’nın da üzerine düştüğü görevi yerine getirdiğini aktaran Yıldırım sabırlı bir şekilde sonuçların beklenmesinin daha doğru olacağını söyledi. Sonuçlara göre mazbata alırsa da rakibi Ekrem İmamoğlu‘nu kutlayan ilk kişinin kendisi olacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

İstanbul Seçimlerinin Resmi Son Durumu Ne?

Geçersiz oyların sayım işleminin devam ettiği İstanbulda son durum merakla bekleniyor.

İtiraz edilen oyların sayımı sonrasında ortaya çıkan tabloyu Ak Parti İstanbul İl Başkanı ile Ekrem İmamoğlu şu şekilde aktardı;

  • YSK’dan alınan verilere göre, Tüm ilçelerde sayım kararı alındı,
  • 17 İlçede geçersiz oyların sayım işlemleri tamamlandı,
  • Diğer ilçelerde de sayım çalışmalarına başlandı,
  • Son durumda iki aday arasındaki oy farkı İmamoğlu lehine 18,742 olarak tescil edildi,
  • Ak Parti İstanbul İl Başkanı yaptığı açıklama ile geçersiz oylardan 12,300 civarında oyun Binali Yıldırım hanesine yazıldığını belirtti,
  • Şu ana kadar toplamda 119,652 adet geçersiz oyun sayımı tamamlandı ve geriye İstanbul genelinde 220 bin civarında geçersiz oy kaldı.

Sayım ile ilgili sürecin bu hafta sonu bitmesinin zor göründüğü belirtilerek, ortalama 3 veya 4 gün içerisinde nihai sonuçlara ulaşılabileceği belirtiliyor. Nihai sonuçlarla ilgili gelişmelere de haber sayfamızdan son dakika güncellemeleri sayesinde ulaşabilirsiniz.