Kulvar Haber

Yuva vizyon tarihi, konusu ve fragmanı

Yuva vizyon tarihi, konusu ve fragmanı
17 views
08 Mayıs 2019 - 13:09

Dram severleri sinema salonlarına doldurabilecek yeni bir film Yuva ile devam ediyoruz.

Vizyon tarihi

Yuva filminin vizyon tarihi 10 Mayıs 2019 olarak açıklandı. Filmin dram türünü yansıtan güncel bir yapısı olduğu kadar sosyal anlamda da insan hayatına sorgulama yeteneği katmayı amaçlıyor. Yaşadığımız hayat kadar doğayı da hissetmemiz ve bunun kıymetini bilmemiz adına eleştirisel bir yaklaşıma sahip olan filmin Türkiye’de çekilmiş olması ise daha da büyük önem taşıyor.

Yuva konusu

Neredeyse köylerin boşaldığı ve kentlerin insan fabrikalarına dönüştüğü günümüzde Yuva filminin müthiş bir bakış açısı yakaladığını görüyoruz. Veysel’in doğa yaşamını benimsemesi ve şehrin stresinden uzak bir hayat kurmasıyla film başlıyor. Uzunca yıllar geçmesine rağmen Veysel’in şehirdeki insanlardan çok daha mutlu fakat bir o kadar naçizane bir hayata sahip olduğunu görüyoruz. Burada oldukça sağlıklı ve kapitalin erişemediği bir sınır çerçevesinde güzel bir hayata sahip olmasıyla hepimizi özendiriyor.

Ancak gerçek hayatta da sık sık gördüğümüz ve üzüldüğümüz bir noktayı Yuva filminde de izleyeceğiz. Ormanlık arazinin imara açılarak satılması sonucunda olanlar oluyor. Bir yatırımcı şirketler grubunun ihaleyi kazanması sonucu doğanın katledilmesi için çalışmalar başlatılıyor. Tabi ki bu süreç en çok Veysel’i ilgilendiriyor. Veysel için mahkemeden tahliye emri çıkmasına rağmen onu doğadan koparmak o kadar kolay olmuyor.

Yatırımcıların tüm çabalarına rağmen evini yani doğayı terk etmeyen Veysel’in yanına ilk gelen ise kardeşi Hasan oluyor. Fakat Hasan’ın amacı ona yardım ederek onu doğadan koparmak ve bir noktada şehre dönmesini sağlamaktır. Israrlar ve geçen süreç içerisinde başlarına gelen ilginç olayların ikisinin de hayatını değiştireceği aşikâr. Burada gördükleri her hadisenin insanlık adına önemli bir noktayı temsil ettiğini Yuva filminde çok daha net bir perspektifle göreceğiz.

Yuva başrol oyuncuları

Yuva filminde başrol oynayan isimlerin Kutay Sandıkçı, Ahmet Melih Yılmaz, İmren Şengel, Eray Cezayirlioğlu, Okan Bozkuş olarak listelendiğini görüyoruz. Senaryoyu yazan ve yönetmen koltuğuna oturan kişi ise Emre Yeksan oluyor. Kendimize pay çıkarabileceğimiz ve doğanın bizim için gerçek bir ev olduğunu anlayabileceğimiz bu yapım için geri sayım başladı. Filmin gösterime gireceği tarih 10 Mayıs 2019.

Yuva fragmanı