Kulvar Haber

Zekat Nedir? Kimlere Verilmez?

Zekat Nedir? Kimlere Verilmez?
68 views
28 Ağustos 2019 - 20:56

İslam dininin sosyal yönünü en iyi gösteren ve dinin 5 şartı arasında yer alan Zekat nedir? Zekat kimlere verilmez? Gibi, zekat hakkında merak edilen tüm sorularınıza, bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz.

Zekat Nedir?

İslam toplumlarında çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilecek ekonomik dengesizliklerin, Müslümanlar üzerindeki olumsuzlukların azaltılması için önemli bir sosyal denge olup, İslam’ın 5 şartından biridir diyerek, zekat nedir? Sorusunu cevap verebiliriz.

Zekat kimlere verilir? Zekat ne zaman verilmelidir, nasıl hesaplanır? Gibi pek çok soru, İslam’ın sosyal bir toplum için şart koştuğu en önemli kuralı hakkında en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Temel amacı insanlar arasındaki ekonomik dengeyi sağlamak, gelir imkânı zaruri bir şekilde kısıtlı olanların gözetilmesini sağlamak olan Zekat, İslam dininin dini tanımayanların sosyallik yönüne karşı yaptıkları haksız eleştirilere de verilecek en iyi cevaplardan birisidir.

Zekat vermenin en güzel yanlarından birisi de, insanları daima iyilik yapmaya ve başkasını düşünmeye sevk etmesidir. Günümüzde maddenin değerinin her şeyin üzerinde tutulduğu düşünülürse, zekatın böyle bir ortamda nasıl bir değer taşıdığı çok daha iyi anlaşılacaktır. Toplumun sosyolojik yapısının Müslümanlar arasındaki en güzel dinamiklerinden birisi olan zekat, birleştirici ve iyiliğe sevk edici şartlardan birisidir.

İslam dini tüm bunları gözetirken, zekat verecek kişilerin durumunu da detaylıca açıklamıştır. Bir kişinin zekat vermesinin dinen şart olması için, belirli şartların olgunlaşması gerekmektedir. Yani şartları elverişli olanlar için zekat vermek İslam’ın kesin şartları arasındayken, elverişsiz şartlara sahip olanlar için ise zekat farz değildir.

Zekat Nasıl Hesaplanır?

Zekat, Müslüman ve varlıklı kişiler için aslında bir lütuf değil, bir mecburiyettir. Bu nedenle madden gerekli şartları sağlayan kişiler için farz kılınmış ve Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde zekattan bahsedilmiştir.

Zekat konusunda, mezheplere göre farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin Hanefi mezhebine göre günü gelmiş borcu bulunanlar için, bu borçların tutarı zekat kapsamının dışındadır.

Nisap miktarı olarak da adlandırabileceğimiz zekat ölçüleri, aşağıdaki gibi olup nisap miktarı kişinin zekat için dikkate alınan zenginlik ölçüsüdür.

 • Keçi ve koyun için 40 adet
 • Sığır için 30 adet
 • Deve için 5 adet
 • Altın için 80.18 gram

Kişinin zekat vermesi için sahip olması gereken nisap miktarı olarak belirlenmiştir.

 

Zekat Kimlere Verilmez?

 • Boşanma iddetini bekleyen eşine
 • Bakmakla yükümlü olduğu anne-babası ve çocuklarına zekat veremez.
 • Müslüman olmayan kişilere, zekat verilemez. Zekat verilecek kişinin de Müslüman olması, zekat şartları arasında yer almaktadır.
 • Zekat alacak kadar müşkül olmayan, zengin durumdaki insanlara zekat verilemez.
 • Muhammed (sav) yakınlarına da, zekat ve sadaka almak yasaklandığı için Peygamber yakınlarına da o dönemde zekat verilmesi yasaktır. Günümüzde ise soyundan geldiği bilinen kişilere yardım edilebilir olsa da, zekat konusunda kesin yanıtı İslam alimlerinden almakta büyük yarar vardır.
 • Akıl hastası olan kişilere ve yedi yaşından küçük olanlara, doğrudan zekat verilemez. Ancak onlardan sorumlu olan velilerine, zekat verilebilmektedir.

Kimlere Zekat Vermek Daha Uygundur?

 • Zekat vermek için en muhtaç durumda olan Müslümanlara ulaşmak, yapılan yardımın ciddi anlamda yararlı olması için önemlidir. Yoksul ve düşkün durumda olan Müslümanlara zekat vermek, dinimiz açısından daha yararlı görülmüştür.
 • Köleliğin bulunması halinde, kölelikten kurtulmak isteyen kişilere zekat karşılığında kölelikten kurtulması için yardım edilebilir.
 • Yoksul olmasının yanında, borcu bulunan insanlara zekat vermek kişiyi içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmak için yardımcı olacağı için borçlu insanların tercih edilmesi faydalıdır.
 • Ailesinde ya da kendinde fiziksel engel bulunan yoksullar, daha öncelikli olarak tercih edilebilir.
 • Yolda çaresiz kalmış yoksullarda, yine tercihler arasında yer almaktadır.
 • Allah yolunda olan, bu yolda koşturan kişilerden maddi durumu kısıtlı olanlarda yine tercih sebepleri arasında yer almalıdır.

Zekat nedir? Zekat kimlere verilir? Sorularına cevap verdik. En doğru ve güncel haberler ve bilgi içerikli yazılar için, sitemizi takipte kalın..