Kulvar Haber

Ziya Selçuk Kimdir, Nereli? Hayatı

Ziya Selçuk Kimdir, Nereli? Hayatı
15 views
21 Eylül 2019 - 20:02

Özellikle Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra eğitime dair yaptığı çıkışlarla adından daha fazla söz ettirmeye başlayan Ziya Selçuk kimdir? Ziya Selçuk nereli? Yaşı ve hayatı ile ilgili birçok sorunun cevabı, merak konusu olmuştur.

Yazımızın devamında Ziya Selçuk kimdir nereli gibi, merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ziya Selçuk Kaç Yaşında?

Türk siyasetçi ve eğitimci Ziya Selçuk, 1 mayıs 1961 tarihinde doğmuş olup, 2018 yılı itibarıyla, 58 yaşındadır.

Ziya Selçuk kimdir? Nereli? Ziya Selçuk’un hayatı

1961 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ziya Selçuk, ilk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra, lise eğitimini de Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan siyasetçi, Hacettepe Üniversitesi’nde ise doktora eğitimini tamamlamıştır. Psikolojik hizmetler ve psikolojik danışma – rehberlik alanlarında eğitim gören Ziya Selçuk, birçok vakfın mütevelli heyetinde de görev yapmaktadır.

Doktorasını tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi  doçentlik ve profesörlük unvanlarını alan Ziya Selçuk, başarılı bir eğitimci olma yolunda hızla ilerleyerek, kendi özel okullarını da kurmuştur.

2003 2006 yılları arasında bakanlık bünyesinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapan Ziya Selçuk, Türk eğitim müfredatında yaptığı köklü değişiklikler ve eğitime yönelik yaptığı gerçekçi açıklamalarla dikkat çekmeye başladı.

Birçok farklı alanlarda kitaplar yazarak eğitime katkı sunan Selçuk, AB müzakereleri esnasında bilim ve eğitim alanlarında yapılan görüşmelerde de Türkiye’yi temsil eden isim oldu.

İngilizce bilen Ziya Selçuk evli olup, 3 çocuk sahibidir.

TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi üyesi olan ve TED Üniversitesi’nin kuruluş döneminde öncülük yapan Ziya Selçuk, aynı zamanda bu üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olma unvanına sahip olan Selçuk, 2019 yılı itibariyle hala aynı görevde hizmet vermeye devam etmektedir. Kendisine ait özel okulları etik olmadığı gerekçesiyle bakan olduktan sonra satan Ziya Selçuk, yazdığı kitapların yanı sıra birçok akademik makaleyi de kaleme almıştır.

Ziya Selçuk’un Yazdığı Kitaplar

  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar
  • Okul Deneyimi ve Uygulama
  • İnsan İlişkilerinde Kendini Açma
  • Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları
  • Gelişim ve Öğrenme
  • İlköğretimde Rehberlik
  • Çocuklarımız için Eğitim Sohbetleri

En yeni biyografiler ve güncel haberler için, bizi takip etmeye devam edin.