Kulvar Haber

Ziya Selçuk : Mavi Balina ve Momo Oyun Değil Siber Saldırı

Ziya Selçuk : Mavi Balina ve Momo Oyun Değil Siber Saldırı
39 views
11 Nisan 2019 - 15:36

Ziya Selçuk : Mavi Balina ve Momo Oyun Değil Siber Saldırı Son günlerde birçok intihara neden olduğu dile getirilen ve çocuklar arasında yaygın olarak bilinen Mavi Balina ve Momo oyunları ile ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’TAN geldi. Bakan SELÇUK yaptığı açıklamada Mavi balina ve Momo benzeri yazılımlar için “siber saldırı” tanımlaması yaptı.

Ziya Selçuk : Mavi Balina ve Momo Oyun Değil Siber Saldırı
Ziya Selçuk : Mavi Balina ve Momo Oyun Değil Siber Saldırı

Ziya Selçuk Mavi Balina ve Momo Oyunları İçin Yaptırımlar Ağırlaşacak Dedi

Samsun’da bir meslek lisesini ziyareti sırasında açıklamalarda bulunun Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son zamanlarda yaşanan üzücü olayları hatırlattı ve “Mavi Balina ve Momo birer oyun değil birtakım çevrelerin çocuklar ve gençler üzerinde gerçekleştirdiği siber saldırılar” olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın diğer bakanlıklarla işbirliğine giderek birtakım çalışmalar yaptığını söyleyen Bakan Selçuk, zamanı geldiğinde bu çalışmaların kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Oyun Bağımlılığı Sorununda En Büyük Görev Aileye Düşüyor

Bu konu ile ilgili yapılabilecek hukuki tedbirlerin olacağını belirten Bakan, konunun eğitimsel, sosyal, psikolojik boyutlarının da göz önüne alınması gerektiğini belirterek farklı bir bakış açısı geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ailelerin de bu konuda hassas davranması gerektiğinin altını çizdi. Çocukların ve gençlerin gelişim süreçleri boyunca karşılarına çıkabilecek problemleri çözemediklerinde, ihtiyaç duyduğu anda karşılarında açık bir kapı olarak aileyi veya rehber öğretmenini bulamadıklarında olumsuz yollara sapabileceğini belirten Bakan Ziya Selçuk, toplumun tamamının bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Dijital Oyunlar Bir İhtiyaç

Bakan Ziya SELÇUK, dijital oyunlarının tamamının aynı şekilde değerlendirilemeyeceğini belirtti.

“Biz dijital oyunları bir problem olarak görürsek çağın eğilimlerini de gözden kaçırmış oluruz. Bunlar ihtiyaçtır. Tıpkı bir bıçak gibi iyiye kullanırsanız iyiye hizmet eder, kötüye kullanırsanız kötüye hizmet eder. Çocuklarımızın ruh sağlığına zarar vermeyecek, çocuklarımızın gelişimlerini sekteye uğratmayacak oyunlarla ilgili de çalışmaları ve çabaları destekliyoruz.” dedi.

Mavi Balina ve Momo Gibi Oyunlar Nasıl Çalışıyor?

Dijital saldırı olarak nitelendirilen yazılımlar çocukların ve gençlerin bilgisayarlarına e-postalar veya internet siteleri aracılığıyla erişim sağlıyorlar.

Çocuğun veya gencin bilgisayarında onun hakkında mahrem bilgilere ulaşan veya bilgisayara bağlı kamera ve mikrofon yardımıyla onu utandırabilecek veriler elde eden yazılımlar onlara önce basit ama toplumsal hayatta uygun karşılanmayan görevler veriyorlar.

Her seferinde daha zor görevlerle korkutulan çocuklar ve gençlerden son olarak intihar etmeleri isteniyor.